W 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 r. odbyło się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu spotkanie z prof. Aleksandrem Bańką, filozofem i politologiem z UŚ w Katowicach pt. „Rola świeckich w Kościele za pontyfikatu Jana Pawła II i Papieża Franciszka".
Gość Instytutu - celem wprowadzenia, na początku swojej prelekcji - przedstawił, jak tożsamość świeckich w dziejach Kościoła się kształtowała. Wskazywał też jaką rolę świeckim przypisywał Sobór Watykański II. Następnie Jan Paweł II pewne wątki tego soborowego myślenia podejmuje i pogłębia. W swoim nauczaniu Papież Polak akcentował, że ludzie świeccy, czyli Ci którzy nie należą do stanu duchownego, gdyż nie są wyświęceni i nie składali ślubów mają swoją szczególną drogę do świętości w powołaniu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Świeccy mają obowiązek głoszenia Ewangelii w szczególnie im danych środowiskach nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem własnego życia.
Papież Franciszek z kolei - jak mówił prof. Aleksander Bańka - skupia się nie na podziale świeccy i duchowni, lecz na tożsamości chrzcielnej. Zdaniem prof. Bańki to, co Sobór Watykański II, a potem Jan Paweł II rozwijał, Franciszek kontynuuje w ramach drogi synodalnej, czyli drogi, w której chodzi o sposób bycia Kościołem.
W drugiej części wydarzenia pytania mogli zadawać uczestnicy spotkania.
Fot. Instytut Prymas Józefa Glempa
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!