ReklamaA1ReklamaA1-2

190-lecie szkoły w Modliszewku

AktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego15 czerwca 2022, 7:30   red. - inf. prasowa591 odsłon
190-lecie szkoły w Modliszewku
 fot. Gmina Gniezno/SP Modliszewko

Najstarsza placówka w Gminie Gniezno ma już 190 lat… niemożliwe? A jednak! Szkoła Podstawowa im. ks. Leona Formanowicza w Modliszewku w miniony weekend obchodziła swój jubileusz. Na ten dzień długo czekała cała społeczność szkolna. Kiedy nadszedł, emocje sięgały zenitu… Chyba takiej kumulacji uczuć, przemyśleń, wzruszeń i wspomnień jeszcze w tej szkole nie było. Historia wymiksowała się z teraźniejszością…

190 lat.... kolokwialnie mówiąc „szmat czasu”, ale ile się w tym przedziale wydarzyło… to tylko wiedzą mury tej szkoły… i jeszcze ludzie: dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy uczniowie. Każdy, kto pozostawił w niej swój ślad. Placówka powstała w 1832 roku w zaborze pruskim jako szkoła katolicka. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wrócił do nauczania język ojczysty. Jej patronem został proboszcz parafii w Modliszewku ks. Leon Formanowicz, który zasłużył się lokalnej społeczności. Walczył o zachowanie polskości, a swoje życie zakończyć śmiercią męczeńską w obozie niemieckim Dachau.

W sobotnie przedpołudnie wszyscy zaproszeni goście, władze Gminy Gniezno na czele z wójt Marią Suplicką, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie rozpoczęli świętowanie uroczystą Mszą Świętą odprawioną w miejscowej parafii. Następnie odbyła się akademia, podczas której do całej społeczności szkolnej skierowano wiele wzruszających słów.

Swoją obecnością zaszczycił Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, który doceniając unikalność placówki powiedział: - Bardzo się cieszę, że takie małe szkoły są utrzymywane, bo różnie z tym bywa w Wielkopolsce. Mamy prawie pół miliona uczniów, ponad 3 tysiące szkół. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale o patrzenie w przyszłość i ofertę edukacyjną, która jest bardzo ważna dla ludzi, którzy wokół mieszkają. Dlatego bardzo dziękuję Radzie Gminy i Pani Wójt, że dla tej szkoły jest perspektywa.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na prezentację programu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków i uczniów SP Modliszewko, oraz możliwość zwiedzenia placówki. Następnego dnia odbył się festyn rodzinny, który był kontynuacją radosnego świętowania tego jubileuszu. Szkoła w Modliszewku to nie tylko placówka edukacyjna, to serce i ośrodek kulturowy wsi. To tutaj spotykają się i integrują mieszkańcy podczas różnych inicjatyw organizowanych przez szkołę.


Fot. Gmina Gniezno/SP ModliszewkoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 171

 • 103
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 68
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4