ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

150 lat Banku Spółdzielczego w Gnieźnie to historia ludzi z pasją

Informacje lokalneArtykuł promocyjny2 marca 2021, 15:00   red. - inf. prasowa2017 odsłon
150 lat Banku Spółdzielczego w Gnieźnie to historia ludzi z pasją
 fot. BS Gniezno

Rok 2021 jest dla Banku Spółdzielczego w Gnieźnie niezwykle ważnym, z uwagi na Jubileusz 150-lecia istnienia. Pandemia uniemożliwiła przygotowanie obchodów i wielkiej gali jubileuszowej, dlatego też w ciągu całego roku chcemy przypominać i akcentować nasze zacne urodziny. Z tej okazji w ostatnich dniach zadbaliśmy o świąteczno-urodzinowy wystrój naszych placówek, dekorując je mnóstwem balonów. Były też słodkości dla naszych klientów i symboliczny urodzinowy tort.

Dziś jesteśmy dumni z faktu, że jako jedna z najstarszych instytucji w Gnieźnie, nieprzerwanie działamy dokładnie od daty 27 lutego 1871 roku, kiedy to w dawnym Hotelu Europejskim zarejestrowana została Kasa Pożyczkowa dla Miasta i Okolicy. I choć różne były losy Banku, zawsze trwaliśmy na posterunku, byliśmy i jesteśmy dla naszych klientów i lokalnego rynku. 150 lat rozwoju nie byłoby możliwe bez oddania i wytężonej pracy pracowników, lojalności naszych udziałowców i klientów. Za to wszystko z serca DZIĘKUJEMY!!!

– Jubileusze mają tę właściwość, że zawsze nawiązują do historii zakreślonej granicą pewnego czasu. Trudno znaleźć lepszą miarę upływu czasu, jak tę, która wskazuje konkretną liczbę dni, miesięcy czy lat. Według niej, historia Banku Spółdzielczego w Gnieźnie nie rozpoczyna się w 1959 roku, kiedy przyjął on obecną nazwę, ale cofa nas znacznie dalej do  lutego 1871 roku. Toteż w tym roku kalendarz wskazuje nam imponującą liczbę 150 lat. Czy jednak sama data może oddać to, co najważniejsze w historii naszego Banku? Nie. Najważniejsza przez te wszystkie lata była bowiem pasja, a wraz z nią ludzie, którzy nią żyli i żyją do dziś. Założyciele pierwszej w Gnieźnie polskiej Kasy Pożyczkowej dla Miasta i Okolicy, od której datuje się historia naszego Banku, mieli silne przekonanie o potrzebie realizacji swojego zamysłu. Było w nim bowiem nie tylko gospodarcze uzasadnienie, ale i wielki entuzjazm przesiąknięty pierwiastkami patriotyzmu i polskości. Była to wizja umacniania nowych form biznesu i rozwoju samorządności. W ówczesnych warunkach i sytuacji politycznej, musiało to być jednak trudne wyzwanie, nacechowane wieloma obawami i trudnościami. Mimo tego Kasa szybko, bo już na początku XIX wieku, stała się jedną z największych wśród banków ludowych w Wielkopolsce, a w historii okresu międzywojennego zapisała się jako jeden z animatorów spółdzielczych form gospodarowania. Zaprzestanie działalności Kasy w okresie drugiej wojny światowej było jedynie, wymuszoną bolesnymi okolicznościami, przerwą w fizycznej aktywności, ale nawet przez chwilę nie zgasła idea, która szybko wznieciła nowy zapał w ludziach, prowadząc do odrodzenia się Kasy po zakończeniu wojny – mówi o historii Banku Barbara Borowska, Prezes Zarządu Banku.

Dalej Prezes Zarządu Banku podkreśla: – Kolejny etap historii Banku to niezwykle trudny okres, wymagający wielkiego wysiłku, aby podporządkowanie ówczesnym założeniom państwa i gospodarki, nie przygasiło zupełnie dawnego entuzjazmu. To nie była bowiem ta sama idea działania, która przyświecała założycielom Kasy. Pomimo silnej presji państwa poprzez „uwikłania” Banku w różne struktury państwowe (do 1953 roku Bank funkcjonował w strukturach Banku Rolnego, następnie podlegał Narodowemu Bankowi Polskiemu, a od 1975 r. przez kilkanaście lat działał pod szyldem Banku Gospodarki Żywnościowej), ciągle żywa pozostała jednak dawna pasja.

– Długoletni okres wyczekiwania na niezależność i suwerenność Banku zamyka rok 1990, który był decydujący w dziejach całego sektora bankowości spółdzielczej. Był to czas ponownych narodzin Banku, czas odradzający pierwotny entuzjazm. Historia boleśnie jednak przypomina, że nie był to łatwy czas, dźwigając spuściznę minionych lat, Bank został poddany kolejnej trudnej próbie. Udział w tworzeniu nowego modelu sektora bankowości spółdzielczej, szybko jednak przyniósł dostrzegalne rezultaty. Czerpiąc swoją siłę z wieloletniej tradycji i zaufania Klientów, Bank szybko przekonał się do nowej wizji „skrojonej” na miarę nowych czasów i warunków. Późniejsze działania konsolidacyjne, które doprowadziły do przyłączenia kilku banków z okolicznych gmin, działających dziś jako zamiejscowe oddziały, wzmocnienie pozycji kapitałowej i zdolności konkurowania banku na wolnym rynku, zrodziły nową pasję i  jeszcze większy zapał to pracy. Z kolei procesy akcesyjne na szczeblu europejskim, wymusiły z czasem potrzebę dalszej przebudowy sektora bankowości spółdzielczej. To był czas balansowania pomiędzy pokusą innowacyjności i konieczną asymilacją unijnych standardów, a głęboko zaczepioną skłonnością do ochrony tradycji i polskiego kapitału, wszakże z ostatecznym zwycięstwem uniwersalnej koncepcji, w której jest miejsce na wszystko, co działa z pożytkiem dla banku i jego Klientów – zaznacza B. Borowska.

Jak wskazuje Prezes Zarządu Banku, ostatnie lata cechuje duża dynamika zmian zachodzących w otoczeniu działania Banku, które stały się kolejnym wymagającym wyzwaniem. Niekorzystne zmiany makroekonomiczne, gwałtowny postęp i nadzwyczajne sytuacje, stały się „probierzem” odporności Banku w dzisiejszych czasach, a poniekąd także miarą entuzjazmu, zaangażowania i poświęcenia ludzi związanych z Bankiem.

- Patrząc z perspektywy dzisiejszego dnia na zadowalającą kondycję banku, jego rozwój i liczne grono zaufanych Klientów, można z pełnym przekonaniem uznać, że nie byłoby to możliwe na drodze przeciętnych rozwiązań i wysiłków, ani z poczucia obowiązku i konieczności. Było to możliwe dzięki pasji, która zapoczątkowała historię Banku, była przez cały czas żywotna i pozostała do dziś wyznacznikiem każdej decyzji i podejmowanych działań. Toteż dzisiejszy Jubileusz to nie tylko zaszczytna liczba 150 lat, ale przede wszystkim historia ludzi, którzy z wielką pasją w różnych warunkach, okolicznościach i czasie, pracowali w Banku i wspierali go swoim poświęceniem, pracą i zaufaniem. Dziś możemy powiedzieć prosto z serca dziękujemy! - podkreśla B. Borowska.


Fot. Bank Spółdzielczy Gniezno



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

  • 41
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 33
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3