Historia wojny polsko-bolszewickiej jest obecnie różnie oceniana. Zdecydowanie jednak odchodzimy od opisów niemal hagiograficznych na rzecz rzetelnego przedstawienia działań poszczególnych jednostek czy też związków wojskowych oraz wybitnych jednostek, dzięki którym doszło do ostatecznego zwycięstwa. Co raz częściej pojawiają się również publikacje lokalnych pasjonatów historii omawiające mało znane epizody historii z 1920 roku, czy też rodzin dumnych ze swojego przodka biorącego udział w tej pierwszej wojnie odrodzonej Rzeczpospolitej. Nowa książka naszego redakcyjnego kolegi Krzysztofa Drozdowskiego pt. „15 Dywizja Piechoty Wielkopolskiej w wojnie polsko-bolszewickiej” jest zupełnie inna!
– Ubiegłoroczna setna rocznica Bitwy Warszawskiej była doskonałą okazją by i żołnierze z 15 Dywizji Piechoty odzyskali swój głos i należne miejsce w historii. Pomimo ogromnego wkładu w polskie zwycięstwo jednostka ta nie cieszy się wielkim zainteresowaniem historyków. Dlatego też uważam, że niniejsza publikacja w znaczący sposób przyczyni się do rozpowszechnienia historii i tradycji 15 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, która od momentu powstania w trakcie Powstania Wielkopolskiego aż do kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku zawsze stawała na wysokości zadania. I to pomimo częstych braków w umundurowaniu i wyposażeniu na co zwróciłem uwagę również w niniejszej publikacji. Brak podstawowego sprzętu nie zniechęcał żołnierzy do dalszej ofiarnej walki dla odrodzonej Ojczyzny – mówi autor książki.
W niniejszej publikacji K. Drozdowski stara się przedstawić działania 15 DP Wlkp. w odniesieniu do całokształtu działań na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Tylko zrozumienie całości, pozwala na spojrzenie na rolę pojedynczych pułków, batalionów, kompanii czy wręcz żołnierza, który z karabinem w ręku szedł na ukraińskie stepy, a gdy przyszło bronić stolicy z często zaciśniętym żołądkiem od głodu stawał z bronią gotową do strzału, za pancerz mając jedynie własny mundur.
Badania nad historią 15 DP Wlkp. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej na pewno wymagają dalszych pogłębionych badań. Powodem jest brak należycie zachowanej dokumentacji w zasobach Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Bydgoska dywizja niestety posiada jedynie fragmentarycznie zachowaną dokumentację z czasów swojej epopei wojennej.
Dywizja nie doceniana przez Naczelnego Wodza miała jednak szczęście do swoich dowódców. Na przestrzeni lat można śmiało powiedzieć, że zarówno dywizją jak i jej poszczególnymi jednostkami dowodzili jedni z najwybitniejszych polskich oficerów. Również oni, w zdecydowanej większości nie doczekali się godnego sobie opracowania biograficznego.
– Myślę, że ta publikacja będzie dobrym zaczynem do rozpoczęcia takich badań i uhonorowania tych, którzy na to zasługują dzięki swoim czynom i postawie – podkreśla K. Drozdowski.
Książkę można zamawiać bezpośrednio u autora: http://www.krzysztofdrozdowski.pl/produkt/15-dywizja-piechoty-wlkp-w-wojnie-polsko-bolszewickiej/
Cena: 30 zł
Krzysztof Drozdowski urodził się 15.03.1985 roku w Bydgoszczy. Historyk, dziennikarz, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci.
Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice III Rzeszy”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”, „Na straży Pomorza. Walki o Bydgoszcz w styczniu 1945 roku”.
Jest również współautorem publikacji „Bitwa o Bydgoszcz 1945, walki, wspomnienia, relacje”; „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939” oraz „Świat odosobniony. Bydgoska służba penitencjarna w latach 1920-1939”. Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – „Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza” oraz por. Wacława Jałowika – Wacław Jałowik, „W piekle wojny na trzech kontynentach”. Autor licznych artykułów historycznych. Prowadzący kanału Ukryte Historie na portalu You Tube.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!