ReklamaA1

104. rocznica Boju o Szubin za nami

HistoriaAktualności16 stycznia 2023, 11:30   red. - inf. prasowa667 odsłon
104. rocznica Boju o Szubin za nami
 fot. Piotr Bembenek

W Szubinie odbyły się uroczystości rocznicowe związane z wyzwoleniem miasta przez wojska powstańcze. W pierwszej części obchodów zgromadzono się przy mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu, a druga część uroczystości odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Uroczystość przy mogile powstańczej prowadziła Mariola Polańska, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie, a dr Kamila Czechowska przypomniała historię pomnika-mogiły. Modlitwę w intencji powstańców wielkopolskich odmówił ks. dziekan Tadeusz Lesiński. W dalszej części złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Wiązanki złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta - przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i zastępca burmistrza Wioleta Borys-Stachowiak wraz z ks. dziekanem i ks. proboszczem Jackiem Pawelczykiem, delegacja powiatu nakielskiego na czele ze starostą Tadeuszem Sobolem, środowiska Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Szubina, Mroczy i Brzozy, przedstawiciele Rady Seniorów Gminy Szubin, IPN Bydgoszcz, Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich z Wrześni, Gminy Kcynia, Kręgu Seniorów ZHP w Szubinie, Szubińskiego Domu Kultury, delegacja reprezentujące szkoły z miasta i gminy z Szubin, Bank Spółdzielczy, służby mundurowe - Policję Państwową i Państwową Straż Pożarną, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie kibice Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz, delegacje Klubu Seniora, Związku Emerytów i Rencistów i Stowarzyszenia Diabetyków, organizacja Bydgoscy Patrioci, powiatowe koło Platformy Obywatelskiej oraz osoby indywidualne. Za liczny udział podziękowała przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska.

Wartę wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni i młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie pod kierunkiem Piotra Jamróga. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe na czele z pocztem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy. Część na cmentarzu nagłaśniał Szubiński Dom Kultury.

Przed uroczystością na cmentarzu delegacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie złożyła znicz pod pomnikiem-mogiłą ofiar II wojny światowej na miejscowym cmentarzu. W tej zbiorowej mogile spoczywają powstańcy wielkopolscy, którzy za udział w zrywie zostali przez Niemców zamordowani w czasie okupacji.

Druga część uroczystości odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie program artystyczny przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Za przedstawiony materiał podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak i przewodniczącą rady Anną Kijowską.

Następnie dr Kamila Czechowska przedstawiła projekt, który związany był z wystawą „Szlakiem bitew i murali Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Projekt związany był z podtrzymywaniem zainteresowania walkami o ustanowienie granic II Rzeczpospolitej, a w szczególności ugruntowaniu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię oraz osoby, którą one upamiętniają. Autorami zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Kamila Czechowska, Anna Duda-Nowicka, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Remigiusz Maćkowiak, Arkadiusz Sobczak. Osoby te wykonały zdjęcia murali na terenie powiatów położonych w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Wykonano zdjęcia w Szubinie, Kcyni, Zamościu, Żninie, Damasławku, Sarbii, Walkowicach, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowie Górnym, Brzeźnie, Gnieźnie, Kołaczkowie, Wrześni, Strzałkowie, Pawłowie, Sierakowie, Gozdowie, Kostrzyniu, Rogoźnie. Realizatorem projektu było Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego.

Podczas uroczystości w imieniu organizatorów wystawy podziękowania autorom zdjęć wręczył wicestarosta Tomasz Miłowski, który zachęcił do aplikowania w kolejnych konkursach. Z grona autorów głos zabrał Arkadiusz Sobczak z Gozdowa, który przybliżył historię muralu z podobizną dowódcy frontu północnego gen. Kazimierza Grudzielskiego oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, który organizował wystawy w Kosowie i Wyrzysku.

Podczas spotkania zachęcano również do zapoznania się z wystawą plenerową pt. Powstanie Wielkopolskie, którą udostępniła Delegatura IPN w Bydgoszczy, a która eksponowana jest na zewnątrz muzeum.


Fot. Piotr Bembenek



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 154

  • 91
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 7
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 56
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem