StrzałkowoStrzałkowo

0 0 872

Gmina Strzałkowo leży w powiecie słupeckim, w centralnej części województwa wielkopolskiego. Wg. poprzedniego podziału administracyjnego należała do województwa konińskiego. Do gościnnego Strzałkowa traficie Państwo jadąc drogą krajową nr 92 relacji Poznań - Warszawa. Warto tu spędzić jakiś czas, choćby po to, by zwiedzić atrakcyjne pamiątki przeszłości, parki powstałe przy dawnych dworach, przyjrzeć się okolicznym pejzażom.

Turystom oferujemy wędrówki po pięknych lasach urozmaiconych wzgórzami. Najwyższe z nich jest wzniesione na wysokość 114,4 m n.p.m. Znajduje się ono w pobliżu osady Radłowo Leśne. Nie mamy wprawdzie w Strzałkowie jezior, ale za to przepływa przez naszą miejscowość mała rzeczka Struga, wpływająca do Warty.

Strzałkowo może się pochlubić również własnym herbem. Wprawdzie oficjalnie został on nadany miejscowości dopiero w 1990 r., lecz swymi korzeniami sięga do tradycji średniowiecznych. W jego centralnym punkcie widnieje stylizowana litera "S", która jest czytelnym odwołaniem do nazwy miejscowości oraz rodu Strzałkowskich. Pastorał, na którym opisany jest inicjał, oznacza władzę biskupią, ponieważ Strzałkowo cieszyło się niegdyś dużą rangą w kapitule gnieźnieńskiej. Ukośna strzała na literze symbolizuje założyciela rodu kmiecia Strzałka. Krzyż to znak chrześcijaństwa, miecz rycerstwa. Róże natomiast to herb strzałkowskich Porajów. (źródło: strzalkowo.pl)

ReklamaA1-2ReklamaA1-3