RogowoRogowo

0 0 1614

Gmina Rogowo prawie w całości położona jest w zlewni rzeki Wełny, która na kilkukilometrowym odcinku tworzy, z licznymi zabytkami tego terenu, malowniczy krajobraz.

Goszcząc na ziemi Rogowskiej serdecznie zapraszamy do zwiedzenia kościoła parafialnego pw. Św. Doroty położonego w Rogowie przy drodze prowadzącej do Janowca Wielkopolskiego. Pomimo tego, iż kościół 30 marca 2014 r. uległ pożarowi (strawił dach wraz z dwoma zabytkowymi wieżami), to w osiem miesięcy został odbudowany i nadal stanowi symbol stolicy gminy, a swoją okazałością oraz blaskiem wita gości przybywających do Rogowa. Kościół zbudowany jest w stylu klasycystyczno – neogotyckim na niewielkim wzniesieniu – w miejscu dawnego grodu, między trzema jeziorami. Na terenie przykościelnego cmentarza od północnej strony znajduje się mauzoleum rodziny Schedlin – Czarlińskich oraz zabytkowa dzwonnica wzniesiona w XIX wieku, wewnątrz której zawieszone są dwa dzwony.

Do niezwykle urokliwych zabytków Gminy Rogowo należy kościół filialny pw. Św. Katarzyny w Skórkach – malowniczo położonej wsi wzdłuż rzeki Wełny, pomiędzy Jeziorem Tonowskim i Jeziorem Kołdrąb. Zwiedzając Gminę Rogowo należy także zobaczyć kościół parafialny pw. Św. Mateusza w Lubczu oraz wyposażenie kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Gościeszynie, a przede wszystkim piękny obraz Madonny z Dzieciątkiem w Ogrodzie Mistycznym, słynący z cudów.

Na terenie Gminy Rogowo znajdują się także założenia dworsko – parkowe. Do najciekawszych architektonicznie i najlepiej utrzymanych należy dwór w Grochowiskach Szlacheckich usytuowany po północnej stronie drogi z Rogowa do Gąsawy. Wybudowany został około 1780 roku przez ówczesną właścicielkę Grochowisk - Teofilę Korytowską.

Gmina Rogowo to także obszar na którym oprócz wielu atrakcji w postaci zabytków sztuki sakralnej i założeń dworsko – parkowych znajdują się atrakcje turystyczne. Największą, najciekawszą a zarazem przyciągającą znaczną liczbę turystów atrakcją jest Park Dinozaurów „Zaurolandia”. Zajmuje obszar 20 ha i jest kopalnią wiedzy o prehistorii Ziemi. Gmina Rogowo bogata jest także w pomniki przyrody. Na jej terenie znajduje się ich jedenaście, z czego dziesięć stanowią drzewa, a jeden to głaz narzutowy. Do najokazalszych należy „Chrobry” – dąb szypułkowy w Reczu o obwodzie pnia wynoszącym 780 cm, lipa drobnolistna w Gościeszynie o pierśnicy 345 cm, żywa skamielina jaką jest miłorząb dwuklapowy, rosnący w parku przy Urzędzie Gminy Rogowo o obwodzie 180 cm. Na terenie Gminy Rogowo znajdują się również dwa rezerwaty przyrody: „Mięcierzyn” i „Długi Bród”, które są fantastycznym miejscem na spokojne wycieczki rowerowe.

Na gościnnych terenach Gminy Rogowo pokrytych lasami i błękitnymi jeziorami każdy odwiedzający znajdzie miejsce, w którym po dniu pełnym wrażeń, będzie mógł się zrelaksować, smacznie zjeść oraz wypocząć.

ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3