MogilnoMogilno

0 0 1187

Mogilno – jedno z najstarszych miast powiatowych (liczące ok. 12,5 tys. mieszkańców) w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na granicy Kujaw z Wielkopolską. Położone jest na bezleśnym terenie, w rynnie polodowcowej pomiędzy dużym Jeziorem Wiecanowskim od północy i rynnowym jeziorem Mogileńskim na południu oraz przepływającym przez miasto rzeką Panną.

Nazwa wywodzi się od słowa mogiła – wzniesienia nad jeziorem. Początki grodu związane są ze sprowadzeniem do Mogilna oo. benedyktynów przez Kazimierza Odnowiciela ok. 1045 r. (inni historycy twierdzą, że sprowadził ich Bolesław Śmiały w 1065 r.). Prawa miejskie nadaje król Władysław Jagiełło w 1398 r., na tzw. prawie magdeburskim, chociaż pierwsze wzmianki o miejscowości znajdują się w dokumencie papieża Aleksandra III z 1179 r.

Herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy.

Na mogileńskim cmentarzu spoczywa ks. Piotr Wawrzyniak (1849 - 1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu. W zrewitalizowanym parku znajduje się również jego pomnik.

ReklamaA1