MieściskoMieścisko

0 0 808

Gmina wiejska Mieścisko – powiat wągrowiecki, mieszkańców ok. 6000, powierzchnia 135 km. Pierwsza wzmianka o Mieścisku występuje w dokumentach z 1411 r. Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki. Do najcenniejszych należą kościoły w – Popowie Kościelnym, Podlesiu Kościelnym, Mieścisku, Budziejewku, Sarbii i Gołaszewie oraz dwory i pałace – w Budziejewie, Podlesiu Kościelnym i Żabiczynie, Popowie Kościelnym, Jaroszewie Drugim i kaplica w Żabiczynie. Gmina podzielona jest na 22 sołectwa. W 17 z nich znajdują się świetlice wiejskie, w tym dwie nowoczesne oddane do użytkowania na początku 2020 roku.

Wyjątkowym obiektem i dużą atrakcją turystyczną jest kamień św. Wojciecha w Budziejewku, który ma imponujące rozmiary – w obwodzie 20,5 m, wysokość nad ziemią 1,3 m, głębokość w ziemi 2,7 m. Od 1840 r. jest on wpisany do księgi wieczystej, jako obiekt chroniony na wieczne czasy. To najstarszy, prawnie chroniony zabytek przyrody w Wielkopolsce i drugi pod względem wielkości (po kamieniu św. Jadwigi koło Gołuchowa) głaz narzutowy w Wielkopolsce.

Gospodarka na tym terenie bardzo długo opierała się na rolnictwie. Do II wojny światowej istniało tu kilkanaście obszarów dworskich. Obecnie w gminie funkcjonuje 550 gospodarstw rolnych. Średnia wielkość jednego wynosi nieco ponad 15 ha i jest wyższa od średniej w województwie. Na terenie gminy działa ponad 300 podmiotów gospodarczych. (źródło: miescisko.pl)

ReklamaA1-2ReklamaA1-3