KruszwicaKruszwica

0 0 1695

Kruszwica to 9-tysięczne miasto położone na północnym brzegu jeziora Gopło, przy drodze krajowej nr 62 (ze Strzelna do Siemiatycz), w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego zwanym też Tysiąclecia. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z neolitu – ok. 3900 p.n.e., ok. 500 rok p.n.e. datuje się gród na Półwyspie Rzępowskim. Dlatego też o miejscowości napisano nawet w księdze przysłów: „… stary jak Kruszwica”.

Od VIII w. gród kruszwicki był stolicą plemienia Goplan. W X i XI w. miasto stało się znaczącym ośrodkiem z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. Kruszwica była też siedzibą biskupstwa kujawskiego i kasztelanii kruszwickiej. W 1422 r. król Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejskie na magdeburskim prawie lokacyjnym. Nazwa Kruszwica pochodzi od kruszwy - bryły soli. W średniowieczu w tej okolicy (zachodni brzeg Gopła) „warzono” sól z okolicznych pokładów solanki.

Herbem miasta jest wizerunek zielonego drzewa gruszy w srebrnym polu – staropolskiego symbolu bogactwa.

Jezioro Gopło jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Kujaw. Z przystani pod Mysią Wieżą w sezonie turystycznym odbywają się rejsy po jeziorze i Kanale Ślesińskim na pokładzie statku „Rusałka”. Miłośnikom przyrody polecamy zwiedzanie Muzeum Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia (ul. Wodna 9).

ReklamaA1-2ReklamaA1-3