Inowrocław – średniowieczne miasto położone na soli Inowrocław – 75-tysięczne miasto, położone w zachodniej części Kujaw, w środkowym biegu rzeki Noteć. Prawa miejskie miasto otrzymało już w 1238 r. z rąk księcia Kazimierza Konradowicza.
Pierwsza nazwa miejscowości „Novo Wladislaw” („Nowy Władysław”) pojawiła się w 1231 r. w wyniku utworzenia księstwa kujawskiego, spolszczenie tej nazwy dało Inowrocław. Obecnie często nazywany jest „miastem na soli”, gdyż leży na potężnym wysadzie solnym Równiny Inowrocławskiej. Zdaniem archeologów, sól wydobywano tutaj już 3 tysiące lat temu, potem w czasach rzymskich, w II w. n.e istniały prawdopodobnie cztery tężnie solankowe. Archeolodzy odkopali też ślady wczesnośredniowiecznej warzelni produkującej sól przez odparowanie solanki czerpanej z naturalnych źródeł. W XIX w. powstała kopalnia soli, więc miasto rozwijało się gospodarczo i bogaciło. Patronką Inowrocławia jest św. Jadwiga, Królowa Polski, która wielokrotnie tutaj gościła (w 1397 r. prowadziła pertraktacje z Wielkim Mistrzem Zakonnym o zwrot Ziemi Dobrzyńskiej, przepowiedziała również klęskę zakonowi).
Herbem Inowrocławia jest biały orzeł piastowski bez korony w czerwonym polu z głową zwróconą w prawo. Nad głową orła znajduje się potrójna biała lilia. Po obu stronach orła widnieją białe baszty ceglane zwieńczone blankami, osadzone na złotych rogach obfitości, które symbolizują kujawskie bogactwa – urodzajną glebę oraz złoża soli.
W Inowrocławiu urodziło się i związanych jest z miastem wiele znanych i wybitnych osób, m.in. Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski, bp. Antoni Laubitz, kard. Józef Glemp, abp. Tomasz Peta, gen. Władysław Sikorski, Grzegorz Turnau, Stanisław Szenic, Agnieszka Pachałko i wielu innych...
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Miejscowość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!