GołańczGołańcz

0 0 1576

Miasto i Gmina Gołańcz to malowniczy rejon położony w północno-wschodniej Wielkopolsce, w historycznym i etnograficznym regionie zwanym Pałukami. Liczy ok. 8600 mieszkańców. Siedzibą Gminy jest Gołańcz - miasteczko o bogatej, 600 – letniej historii, liczące ponad 3500 mieszkańców, położone nad Strugą Gołaniecką i Jeziorem Smolary, na wysokości 95 m n.p.m.

Ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z czasów pradziejowych. Po raz pierwszy w dokumentach historycznych Gołańcz została wymieniona w 1222 r. jako Golanch. Prawa miejskie otrzymała między rokiem 1361 a 1399. Do XV wieku była w posiadaniu rodu rycerskiego Pałuki. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od linii rodu Pałuk - Gołańczewskich a także od „gołej niecki” otaczającej miasto.

Na terenie gminy znajdują się liczne pomniki przyrody, dawne dworki, np. w Smogulcu, Brdowie, Olesznie, Czeszewie, Czesławicach wraz z parkami przydworskimi. Aktywności sportowej sprzyjają boiska sportowe, kompleks „ORLIK 2012”, stadion miejski, boiska sportowe na wsiach czy hala widowiskowo-sportowa. Herbem miasta jest otwarta brama z basztą.

W mieście i gminie znajdują się zabytkowe, warte zobaczenia i zwiedzenia obiekty, do których należą między innymi ruiny gotyckiego, czternastowiecznego zamku, zespół parkowo – pałacowy w Smogulcu, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku, schrony bojowe Armii „Poznań” z roku 1939, usytuowane wzdłuż drogi polnej Gołańcz - Podjezierze, biegnącej w dolinie Strugi Gołanieckiej.

Chlubą gminy są liczne obiekty sakralne w tym: kościół św. Katarzyny i bł. Marii Pasterki w Smogulcu, kościół św. Wawrzyńca i Kościół pobernardyński p.w. Najświętszej Marii Panny w Gołańczy, kościół szachulcowy w Chojnie, kościół św. Andrzeja w Czeszewie oraz kościół św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu. (źródło: golancz.pl)

ReklamaA1-2ReklamaA1-3