BarcinBarcin

0 0 684
Bankomat Bankomat

Barcin to ośmiotysięczne miasto położone nad rzeką Noteć, jako osada powstał prawdopodobnie już w XII w. Pierwsza wzmianka pisana o Barcinie w źródłach kościelnych pochodzi z 1325 r., oficjalne nadanie praw miejskich nastąpiło 12 czerwca 1541 r. Dzisiaj dynamiczny rozwój miasta i gminy związany jest z występowaniem pokładów wapienia i margli jurajskich, których eksploatację w kamieniołomach Bielaw, Wapienna i Piechcina rozpoczęto w 1860 r. W miejscowości nie ma za dużo zabytków, warto rzucić okiem na neoromański kościół parafialny pw. św. Jakuba Większego i na późno klasycystyczny dwór z poł. XIX w.

Godnym zatrzymania i poświęcenia uwagi miejscem - jest wzgórze św. Wojciecha. Zgodnie z legendą w 997 r. św. Wojciech podróżując do Prus i Warmii zatrzymał się w Barcinie na odpoczynek. Na wzgórzu zwanym dzisiaj Górą św. Wojciecha odprawił Mszę. W drodze powrotnej konie wiozące zwłoki świętego zatrzymały się w tym samym miejscu, nie chcąc iść dalej. Mieszkańcy na pamiątkę tego wydarzenia usypali kopiec, z którego rozpościera się widok na panoramę Barcina i okolicę. Wzgórze zostało przepięknie zrewitalizowane, a na samym szczycie umieszczono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Herbem Barcina jest czerwona róża (symbol św. Wojciecha) o sześciu płatkach na białym tle z zielonymi listkami i złotymi otokami. Róża była umieszczona na jednej z pierwszych pieczęci miasta z 1578 r.

ReklamaA1ReklamaA1-2