Urokliwe Jezioro MaciejakUrokliwe Jezioro Maciejak

0 0 3729
powierzchniapowierzchnia
62 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,1 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
6,8 m
długośćdługość
1610 m
szerokośćszerokość
670 m
linia brzegowalinia brzegowa
4450 m

Jezioro Maciejak położone jest w powiecie wągrowieckim, na południowy zachód od miasta Skoki. Dostać się nad brzeg wody można najłatwiej od strony trasy 196 Poznań- Wągrowiec. Tuż przed miastem Skoki zjeżdżamy na leśną drogę lub parkujemy w okolicy przydrożnego baru.

Jezioro jest dość płytkie a jego maksymalna głębokość wynosi 6,8 m., średnia 3,1 m. Powierzchnia jeziora to 62 ha. Linia brzegowa o długości 4450 m porośnięta jest w większości roślinnością, ciężko dojść do brzegu wody. Pomiędzy trzcinami umieszczono liczne pomosty, które służą wędkarzom jako stanowiska wędkarskie. Z drewnianych pomostów roztaczają się piękne widoki na las oraz wody jeziora.

Akwen otoczony jest lasem, głównie sosnowym, znajduje się tu dzika niestrzeżona plaża. Jezioro Maciejak zasilane jest przez dopływ Kanału Dzwonowskiego oraz kanał rzeki Małej Wełny. Wokół jeziora znajduje się kilkadziesiąt działek letniskowych, rekreacyjnych, wody akwenu głównie użytkowane są przez wędkarzy. Można w nim złowić leszcza, karasia, lina, okonia, płoć a nawet szczupaka. Jezioro podlega pod Gospodarstwo Rybackie w Skokach, które regularnie dba o zarybienia tego akwenu.

Na wodach Maciejaka organizowane są również spływy kajakowe organizowane przez stowarzyszenie „Aktywne Skoki”. Piękne jezioro, warto je zobaczyć i pospacerować po okolicznych pomostach podziwiając okoliczną przyrodę.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

ReklamaA1-2ReklamaA1-3