Tajemnicze jezioro Biskupice PraweTajemnicze jezioro Biskupice Prawe

1 0 4156
powierzchniapowierzchnia
1,99 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
brak danych
maks. głębokośćmaks. głębokość
brak danych
długośćdługość
187,4 m.
szerokośćszerokość
144,2 m.
linia brzegowalinia brzegowa
510 m.

Jezioro Biskupice Prawe – jest to dość małe jezioro, trochę przypominające staw, a jego powierzchnia to około 1,99 ha. Położone jest w południowo-zachodniej części Biskupic Wlkp., a właściwie na skraju tej miejscowości, w gminie Pobiedziska. Przez okolicznych mieszkańców często nazywane jeziorem Jankowo albo Prawe. Akwen ten jest jednym z najbardziej tajemniczych jezior w tym rejonie.

Nazwa zwyczajowa Jankowo pochodzi od nazwy miejscowości, która położona jest niedaleko jeziora. Żeby dostać się nad jezioro możemy wybrać jedną z kilku możliwości w zależności czy poruszamy się samochodem czy innymi środkami komunikacji. Najłatwiej jest dojechać autem, wtedy docieramy do Biskupic i kierujemy się drogą powiatową Biskupice - Paczkowo na Jankowo, mijamy ostatnie domy i po chwili po prawej stronie ukazuje się dość szerokie pobocze na którym możemy zatrzymać się samochodem i zaparkować. Z tego miejsca do jeziora jest ok. 50 m.

Druga możliwość to skorzystanie z PKP, linia Poznań-Gniezno, wtedy wysiadamy na stacji Biskupice Wlkp i tak samo kierujemy się w stronę jeziora. I tutaj w zależności od sezonu, albo udajemy się w drogę pieszo, co zajmuje nam około 20-25 min w zależności od naszego tempa. Jeżeli udamy się na wycieczkę w sezonie wiosenno-letnim to niedaleko dworca możemy wypożyczyć rower miejski, którym dojedziemy na miejsce w ok. 10 min, gdyż jest to odcinek ok 1,6 km więc niedaleko. Niedaleko jeziora jest też przystanek komunikacji gminnej, ale autobusy kursują dość rzadko.

Nad jezioro prowadzi piaszczysta dróżka, ale też jest kilka ścieżek przez las, gdzie musimy wejść na delikatne wzniesienie, skąd już widać pomiędzy drzewami wyłaniającą się taflę wody. Dochodząc do jeziora ukazuje nam się piaszczysta plaża oraz drzewa, których korzenie wystają z ziemi tworząc bardzo ciekawy widok. Brzegi jeziora w większości porośnięte są trzcinami, właściwie na całe linii brzegowej, oprócz małej plaży, gdzie widać piaszczysty brzeg. Jezioro jest bardzo ładnie położone, wśród lasów, pagórków i pól i może dlatego przyciąga nad swoje brzegi mieszkańców, jak i przyjezdnych turystów i plażowiczów. Latem w upalną pogodę jest tutaj sporo osób i może wydawać się tłoczno, gdyż plaża nie jest za duża, ale czysta woda zachęca, żeby się wykąpać.

Ale nie tylko latem można tutaj spotkać kąpiących się, jezioro to jest lubiane także zimą, przyciąga osoby, które morsują. Mają tutaj przygotowany stół do urządzania małych biesiad oraz kilka ławek. Jezioro Biskupice Prawe to nie tylko plaża i kąpiele, tutaj raj mają wędkarze, jezioro to jest gospodarowane przez PZW Poznań i zarybiane. Można tutaj złowić karpia, karasia, płoć i szczupaki. Pomiędzy trzcinami jest kilkanaście pomostów na których można przygotować sobie stanowisko do połowu ryb. Teren w zależności od pory roku może być podmokły, więc należy uważać. Na tafli wody od czerwca możemy podziwiać kwitnące grzybienie białe, zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną, jej efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody robią wrażenie.

Okoliczny las sprzyja wędrowaniu a niedaleka odległość od Biskupic powoduje, że łatwo możemy skorzystać z obiektów gastronomicznych oraz sklepów.  Jednak muszę zauważyć jeden z minusów tego jeziora a może nie jeziora co jego użytkowników, dość często plaża i okoliczne pomosty zasypywane są przez śmieci jakie zostawiają użytkownicy tego zbiornika. Choć wielokrotnie organizowane są akcje sprzątania, to problem ciągle powraca. Jest to niezbyt ładna wizytówka tak pięknego miejsca i może trochę od niego odstraszać.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

Tajemnicze jezioro Biskupice Prawe - zdjęcie
+ 6 zdjęć
ReklamaA1-2ReklamaA1-3