Magiczne Jezioro KarolewskieMagiczne Jezioro Karolewskie

0 0 4358
powierzchniapowierzchnia
11,6 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
3,8 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
8,3 m
długośćdługość
570 m
szerokośćszerokość
437 m
linia brzegowalinia brzegowa
1400 m

Jezioro Karolewskie to małe, ale piękne jezioro położone w gminie Skoki, w odległości ok. 2,5 km od centrum miasta. Dojechać do niego można trasą 196 Poznań - Wągrowiec od strony południowej, kierując się przez las na Karolewo lub od strony północnej jeziora przy skraju działek rekreacyjnych. Jezioro jest magicznie otoczone lasami, z tym, że na jego północnym brzegu zlokalizowane są działki rekreacyjne.

Jezioro Karolewskie nazywane również Czarnym ma głębokość  maksymalną ok. 8,3 m. i  powierzchnię ok.  11,6 ha a jego długość linii brzegowej to 1400 metrów. Jezioro Karolewskie ma bardzo małą zlewnię bezpośrednią – 0,28 kmkw, która prawie w 66 proc. pokryta jest lasem. Akwen należy do najczystszych jezior na terenie Gminy Skoki i nadaje się do kąpieli.

Jezioro Karolewo zostało udostępnione w użytkowanie WKW Nr 51 „Troć” przez Nadleśnictwo Durowo na podstawie umowy najmu a wody jeziora użytkują wędkarze z koła PZW „Troć”. Nad brzegiem jeziora posadowiono 37 pomostów zlokalizowanych wokół jeziora, które ułatwiają dostęp wędkarzom do łowiska, gdyż wzdłuż brzegów jezioro porośnięte jest gęsto trzcinami i turzycami, uniemożliwiają one łowienie ryb z brzegu. W akwenie możemy złowić: karpia, amura, szczupaka, płoć, leszcza, okonia. Jezioro jest zarybiane przez koło wędkarskie.

Idąc nad jezioro możemy pospacerować malowniczą kładką, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Gminy Skoki. Przebiega ona przez zabagniony teren, który przylega do jeziora, to ponad sześćdziesięciometrowa kładka pieszo-rowerowa, zbudowana z drewna umożliwiająca podziwianie roślinności bagiennej oraz przedostanie się na drugą część jeziora.

Nad ten akwen warto się wybrać, ponieważ ma on swój niezwykły klimat i aurę tajemniczości, szczególnie gdy na spacer wybierzmy się tam w godzinach popołudniowych i wieczornych.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

Magiczne Jezioro Karolewskie - zdjęcie
+ 9 zdjęć
ReklamaA1-2ReklamaA1-3