Jezioro Sadłogoskie to bogactwo fauny i floryJezioro Sadłogoskie to bogactwo fauny i flory

0 0 1110
powierzchniapowierzchnia
43 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
1.4 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
2,7 m
długośćdługość
2200 m
szerokośćszerokość
540 m
linia brzegowalinia brzegowa
3460 m

W gminie Barcin, mimo że leży ona na pograniczu Pałuk i Kujaw, znajdują się zaledwie trzy jeziora: Wolickie, część Kierzkowskiego oraz Sadłogoskie. To ostatnie jest nieduże, ale za to urocze. Idealny cel kajakowych wypraw lub pikniku w tzw. „Zielonej Strefie nad Rozlewiskiem”.

Jezioro Sadłogoskie to jezioro typowo przepływowe o długości 2,2 km i szerokości 540 m. Znajduje się na odcinku rzeki Noteć od 93, 7 km do 95, 9 km biegu rzeki. Jezioro zajmuje powierzchnię około 43 ha, głębokość maksymalna to 2,7 m, a średnia 1,4 m. Objętość jeziora wynosi 0,6 mln m3. Linia brzegowa jeziora Sadłogoskiego to 3,46 km, a prawy jego brzeg nadaje się do cumowania.

A teraz kilka informacji dla wodniaków. Przez jezioro Sadłogoskie prowadzi szlak żeglowny, który został oznakowany bojami oraz szlaki kajakowe. Pałucka Pętla Kajakowa składa się ze: Szlaku Gąsawki wraz z kilkunastoma jeziorami (58 km), części pałuckiego odcinka Noteci wraz z Kanałem Noteckim (36 km), Szlaku Strugi Foluskiej z jeziorami (21 km). Szlak Starej Baśni z kolei (74 km), częściowo pokrywa się z Pałucką Pętlą Kajakową.

Kilka lat temu z inicjatywy rady sołeckiej w Sadłogoszczy wraz z sołtyską Joanną Bierońską, sołectwo Sadłogoszcz otrzymało grant od Fundacji Lafarge Wspólnie w wysokości 15 tys. zł na realizację projektu  pn. „Zielona Strefa nad Rozlewiskiem”. Nad Jeziorem Sadłogoskim wybudowano pomost pływający o powierzchni 15 m2, a mieszkańcy uporządkowali przyległy teren. Zakupiono ławki, stoliki z zadaszeniem. W ten oto sposób powstało idealne miejsce wypoczynku, relaksu, rekreacji i piknikowania.

Wartym podkreślenia jest także fakt, iż jezioro Sadłogoskie to bogactwo fauny i flory. Szeroka dolina Noteci sprzyja rozwojowi roślinności wodnej i szuwarowej. W jeziorze Sadłogoskim występuje zbiorowisko rdestnicy grzebieniastej, trzciny pospolitej, są też zespoły rzęsy drobnej i spirodeli wielokorzeniowej. Natomiast do licznie reprezentowanej jeziornej fauny należą ślimaki i małże. Nad taflą wody często krążą ptaki drapieżne takie jak pustułka, a na przyległych łąkach dumnie przechadzają się żurawie, bociany i czaple. Jeśli chodzi o ryby żyje tu około 30 gatunków z czego najsłynniejszy jest węgorz.

Do jeziora w Sadłogoszczy można dojechać z Barcina rowerem przez las Krotoszyński, a także dopłynąć kajakiem ze stanicy żeglarskiej „Neptun”. Zarówno rower, jak i kajak (lub rowerek wodny) można tu wypożyczyć (to usługa płatna). Aktualnie stanica czynna jest w piątki w godz. od 14.15 do 17. 45 oraz w soboty i niedziele w godz. od 11.15 do 17.45.

JOANNA BEJMA
Fot. J. Bejma

ReklamaA1ReklamaA1-2