Jezioro Miejskie, ogromne sosny i… Floryda Jezioro Miejskie, ogromne sosny i… Floryda

0 0 20409
powierzchniapowierzchnia
13 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
brak danych
maks. głębokośćmaks. głębokość
brak danych
długośćdługość
734 m
szerokośćszerokość
202 m
linia brzegowalinia brzegowa
1590 m

Jezioro Miejskie to akwen położony w gminie Murowana Goślina, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim, leżący na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jezioro znajduje się w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka w miejscowości Okoniec. Dojechać do jeziora można samochodem lub wybrać jedną z licznych ścieżek rowerowych.

Jezioro o powierzchni ok. 13 ha jest położone w bardzo malowniczym miejscu wśród lasów, którymi jest otoczone z wszystkich stron, tafla wody położona jest na wysokości 90,4 m n.p.m. a brzegi jeziora w niektórych miejscach są bardzo strome. Wokół jeziora możemy spacerować ścieżką wśród drzew. Jest to odcinek ok. 1,6- 2 km, który możemy pokonać również rowerem, jednak w tym przypadku musimy uważać na wystające na ścieżce korzenie drzew.

Największą atrakcją jeziora jest piękna piaszczysta plaża na której możemy odpoczywać a także skorzystać z kąpieli w wodach jeziora Miejskiego. Plaża przepięknie położona, na dość stromym zboczu, wśród ogromnych sosen, których korzenie wystające z piasku tworzą bardzo ciekawe formy, niektóre łączą się, przeplatają, tworząc ciekawy wygląd.

Idąc od plaży ścieżką, ponad brzegiem jeziora, możemy podziwiać taflę wody prawie z każdej strony. Większość brzegów zarośnięta jest trzcinami i drzewami, znajduje się tu również kilka kładek dla wędkarzy.

Wszechobecny zapach sosnowego igliwia, woń żywicy i leśnej ściółki w połączeniu z widokiem na jezioro sprawia, że możemy poczuć się jak na wakacjach i właśnie z tego korzystają  właściciele licznych domków rekreacyjnych znajdujących się niedaleko od jeziora. Jest to Osiedle Wypoczynkowe o nazwie Floryda. Zachęcamy do odwiedzenia tego uroczego jeziorka i skorzystania z jego uroków.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

ReklamaA1-2ReklamaA1-3