Jezioro KłeckieJezioro Kłeckie

0 0 4392
powierzchniapowierzchnia
209,7 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
4,7 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
12,5 m
długośćdługość
7,4 km
szerokośćszerokość
0,4 km
linia brzegowalinia brzegowa
16,5 km

Żeglarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych i przyciąga rokrocznie bardzo wiele osób. Pod żaglami żaden dzień nie jest podobny do drugiego. Codziennie spotykamy nowe wyzwania i zdobywamy nowe umiejętności. Także na Pojezierzu Gnieźnieńskim coraz więcej osób wybiera „wakacje pod żaglami”, tym bardziej, że w naszym regionie mamy piękne i idealnie nadające się do żeglowania akweny. Dzisiaj polecamy jezioro Kłeckie, zwane też jeziorem Świniary.

Wielu pyta - gdzie na żagle? Nie trzeba jechać na Mazury, by przekonać się, dlaczego warto w wakacje (ale nie tylko) popływać żaglówką. Od 2000 roku nad Jeziorem Kłeckim znajduje się pierwsza z prawdziwego zdarzenia w tej gminie prywatna Przystań Żeglarska „Korsarz”. Każdy żeglarz znajdzie tutaj wszystko to, co potrzebne do niezapomnianych chwil na wodzie. Gdy do tego dodamy tajemnicze i urokliwe (a przede wszystkim dziewicze) zakątki Jeziora Kłeckiego to nie ma lepszego miejsca na żeglarską przygodę.

Jezioro Kłeckie to największy akwen północnej części powiatu gnieźnieńskiego mający powierzchnię prawie 210 hektarów. Akwen ten leży na terenie dwóch gmin: Kłecka i Mieleszyna. Po stronie kłeckiej gminy bazą żeglarzy jest wspomniana Przystań Żeglarska „Korsarz”, natomiast po stronie gminy Mieleszyn – Camping Borzątew. I coraz częściej żeglarze pływają z kłeckiej części jeziora na tę mieleszyńską.

Należy też wspomnieć, że jez. Kłeckie połączone jest rzekami: Mała Wełna z jeziorem Gorzuchowskim, Sierżawą z jeziorem Łopienno oraz Strugą z jeziorem Lednickim. W sezonie letnim jezioro cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród amatorów sportów wodnych, ale i wędkarstwa. Jezioro to należy do typu jezior sandaczowych.

Takie położenie sprawia, że Jezioro Kłeckie od kilku lat staje się prawdziwym rajem dla żeglarzy. Co roku na tym akwenie organizowanych jest wiele amatorskich zawodów dla miłośników sportów wodnych. Ale na akwenie możemy spotkać żeglarzy także poza sezonem, poza wakacjami, bo jezioro jest idealne do żeglowania. Szczególnie, że można z pięknego i historycznego Kłecka przepłynąć do miejsca, gdzie czeka nas prawdziwa uczta dla ducha i ciała – Camping Borzątew.

Borzątew, niewielka, ale malownicza miejscowość, położona wzdłuż Jeziora Kłeckiego, z roku na rok przyciąga coraz większą ilość turystów. Piękne i duże jezioro z piaszczystą plażą przyciąga amatorów wypoczynku na łonie natury z najodleglejszych zakątków naszego kraju. Szczególną perełką Borzątwi jest Camping położony tuż przy plaży. Dużym atutem Campingu Borzątew jest fakt, że ośrodek ze wszystkich stron jest otoczony pięknymi lasami. Nawet jezioro – patrząc z jego brzegu – sprawia wrażenie, że znajduje się w środku leśnego kompleksu. I co ważne, Borzątew jest ciągle odkrywana przez turystów, co daje gwarancję wypoczynku w ciszy.

Koniecznie trzeba dodać, że wśród turystów i mieszkańców regionu, popularna od wielu lat jest też plaża nad jez. Kłeckim, tzw. „Język”, do której można dojechać od strony Kłecka. Tam znajduje się również pole namiotowe i campingowe.

Takie atuty Jeziora Kłeckiego sprawiają, że coraz liczniej zjawiają się tutaj ci, którzy chcą wypoczywać, wędkować, pożeglować i spędzić „wakacje pod żaglami”, ale z dala od tłumów spotykanych w wielu innych ośrodkach żeglarskich. Do zobaczenia nad Jeziorem Kłeckim!

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Jezioro Kłeckie - zdjęcie
+ 18 zdjęć
ReklamaA1-2ReklamaA1-3