Jezioro Biezdruchowo – warto tu zajrzeć o każdej porze rokuJezioro Biezdruchowo – warto tu zajrzeć o każdej porze roku

0 3 5041
powierzchniapowierzchnia
37,75 ha
średnia głębokośćśrednia głębokość
5,7 m
maks. głębokośćmaks. głębokość
17,7 m
długośćdługość
1685 m
szerokośćszerokość
525 m
linia brzegowalinia brzegowa
4400 m

Jezioro Biezdruchowo to jezioro położone na terenie miasta Pobiedziska, w północnej jego części, przy zjeździe z drogi nr 194. Jest to  jezioro polodowcowe o powierzchni około 37,75 ha. Dość głębokie, ponieważ maksymalne zagłębienie osiąga ok. 17,7 m. Przy zjeździe z drogi po chwili pojawia się już widok na taflę wody, niedaleko znajduje się też parking, dość spory i można tutaj swobodnie zaparkować samochód.

Jest początek zimy, jest tutaj cicho, spokojnie, spotykamy tylko kilka osób spacerujących z psami. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce w którym nic się nie dzieje i jest mało atrakcyjne. Wprost przeciwnie jako, że jezioro jest tak blisko centrum miasta, to też widać, że jest zadbane i zagospodarowane. Piękne nowe pomosty przyciągają nasz wzrok. Kierujemy się w ich kierunku, żeby zobaczyć je z bliska. Jak się okazuje, można po nich spacerować i podziwiać jezioro, ale także wyznaczają strefy w wodzie, odcinki głębsze dla osób umiejących pływać a także miejsce przeznaczone dla dzieci z płytszą wodą. Latem jest tutaj strzeżone kąpielisko miejskie, teraz skute lodem, ale też wyglądające efektownie.

W sezonie letnim można korzystać ze żwirowej plaży, wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych, zaplecza sanitarnego oraz kompleksu boisk sportowych. W pobliżu znajduje się kilka ławek ze stołami, gdzie możemy posiedzieć i odpocząć, podziwiając jezioro. Dla miłośników mocniejszych wrażeń atrakcją będzie wyciąg do wakeboardu. Również wielbiciele kajakarstwa znajdą coś dla siebie, ważną informacją będzie fakt, że  rozpoczyna się tutaj szlak kajakowy Puszcza Zielonka o długości około 11,3 km. i biegnie przez odcinek rzeki Głównej oraz jeziora – Jerzyńskie, Wronczyńskie Małe i Duże  kończąc się na jeziorze Stęszewsko-Kołatowskim w Tucznie.  Większa część szlaku wiedzie przez tereny Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, dlatego też oferuje piękne widoki  oraz możliwość  podziwiania walorów przyrodniczych tego miejsca.

Z pomostu rozciąga się piękny widok na jezioro oraz lasy przylegające do wody. Po prawej stronie w północnej części jeziora znajduje się wyspa o powierzchni ok. 0,25 ha a na  przeciwległej stronie jeziora Stadion Miejski MKS „Huragan” oraz boisko sportowe Orlik.

Schodząc z pomostu możemy wyruszyć na spacer ścieżką, która wiedzie brzegiem jeziora, co jakiś czas widać pomosty wędkarskie i ławeczki, wody Biezdruchowa są lubiane przez  wędkarzy, mogą tutaj złowić węgorza, leszcza, krąpie, tołpygi, amury, liny, płocie, wzdręgi, ukleje, karasie, szczupaka, okonia, występują także cierniki i kiełb.

Na początku ścieżka położona jest na poziomie wody, idąc dalej delikatnie się wznosi i na brzeg jeziora trzeba zejść z delikatnego wzniesienia. Co jakiś czas widoczne ślady bytowania bobrów, powalone drzewa lub nadgryzione, ledwo trzymają się przy brzegu wody. Ścieżką przejdziemy około 2 km, dalej już znajduje się miejsce, gdzie do  jeziora wpływa rzeka Główna. Pomiędzy drzewami wyłania się widok na pomost, który przed chwilą podziwialiśmy  oraz można obserwować wyspę na jeziorze. Cofamy się tą samą drogą, cały spacer to około 4 km, dzisiaj w zimowym warunkach. Wracamy na plaże, jeszcze chwile patrzymy na stado ptaków pływających na fragmencie nie zamarzniętej wody. Cały teren przylegający do wody jest dość duży, latem odbywają się tutaj imprezy plenerowe, koncerty oraz Jarmark Piastowski. Warto zajrzeć nad jez. Biezdruchowo o każdej porze roku.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

Jezioro Biezdruchowo – warto tu zajrzeć o każdej porze roku - zdjęcie
+ 9 zdjęć
ReklamaA1ReklamaA1-2