Zielona ścieżka, która da ukojenie!Zielona ścieżka, która da ukojenie!

0 0 5323

To na pewno jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Pojezierzu Gnieźnieńskim i w powiecie żnińskim. Ścieżka przyrodniczo-leśna Dolina Rzeki Gąsawki warta jest przejścia właściwie o każdej porze roku. Znajduje się nieopodal wsi Oćwieka w gminie Gąsawa, na terenie Nadleśnictwa Gołąbki.

To atrakcja zarówno dla tych małych i tych dużych. Grup - nie tylko szkolnych - oraz wypraw w pojedynkę. Jeśli wybierzecie się tu solo gwarantujemy, że relaks i obcowanie z przyrodą przyniosą ukojenie i tak potrzebny odpoczynek. Przy okazji pooddychacie naprawdę świeżym powietrzem. Przemierzając prawie cztery kilometry - dwa kilometry w jedną stronę i tyle samo wracając - mamy wrażenie, że jesteśmy... w górach. To za sprawą zmiennego ukształtowania terenu, wystających na ścieżkach konarów drzew oraz oczywiście Gąsawki, która wygląda jak górski strumyk. Powalone drzewa dopełniają całości.

W przeważającej części ścieżka przebiega przez malownicze tereny leśne, które ukształtowane są przez meandrującą rzekę Gąsawkę. Kończy się ona nad Jeziorem Oćwieckim Dla zainteresowanych ustawiono aż 11 przystanków, na których prezentowane są m.in. zagadnienia ochrony przyrody, zagospodarowania lasu oraz małej retencji wodnej.

Odwiedzając to miejsce pamiętajmy, by nie zbaczać z wytyczonych ścieżek, zachować ciszę, nie zrywać roślin - znajduje się tu wiele roślin chronionych, np. pierwiosnek lekarski - i przede wszystkim nie śmiecić!

JOANNA BEJMA
Fot. J. Bejma

Zielona ścieżka, która da ukojenie!

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3