Zamek „Diabła Weneckiego”Zamek „Diabła Weneckiego”

1 0 657

Niedaleko Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji znajdują się ruiny zamku rycerskiego, który został zbudowany około 1390 r. dla Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Zamek otoczony fosą, był budowlą kamienną z elementami ceglanymi, zbudowany na planie kwadratu o boku długości 33 m, z czworoboczną wieżą w narożniku (pełniła ona funkcję obserwacyjną i mieszkalną, natomiast lochy wykorzystywano jako więzienie) oraz dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym wzdłuż zachodniego muru.

Wjazd do zamku prowadził przez most zwodzony od strony Jeziora Biskupińskiego. Mikołaj Nałęcz był sędzią kaliskim, który zasłynął z wyjątkowo okrutnych wyroków, przez co zyskał przydomek Krwawego Diabła Weneckiego. A także w czasie wojny domowej w latach 1382-1385, zwanej wojną Grzymalitów z Nałęczami, dopuszczał się wielu gwałtów i okrucieństw.

Zamek wenecki funkcjonował dość krótko, już pod koniec XV w. został opuszczony a następnie w 1466 r. po drugim pokoju toruńskim rozebrano większość ceglanych murów. Budulec wykorzystano do budowy gmachu kurii prymasowskiej w Żninie. Z ruinami zamku związane są liczne legendy, w których przewija się duch pokutującego Mikołaja, strzegący zgromadzonych przez niego skarbów.

W XIX wieku częściowo wysadzony w powietrze, a kamienie wykorzystano na budowę drogi do Żnina. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec. Zamek został zabezpieczony jako tzw. trwała ruina.

Ciekawostka

W malowniczej scenerii ruin zamku zorganizowano wystawę średniowiecznych machin oblężniczych (m.in. 17-metrowa wieża oblężnicza i katapulty) w naturalnej skali, gdzie organizowane są żywe lekcje historii i warsztaty historyczne.

DAMIAN RYBAK
Fot. K. Soberski

Zamek „Diabła Weneckiego”

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2