Zagadkowy AtlasZagadkowy Atlas

0 0 2821

Miejscowość Mielno w gminie Mieleszyn – oprócz pięknego pałacu – może się też pochwalić pewną zagadkową rzeźbą… Jest to znajdująca się w parku późnobarokowa, kamienna rzeźba Atlasa. Rzeźba jedyna w swoim rodzaju. I jedyna w Polsce!

Rzeźba, która znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie, ma pochodzić - według przekazów historycznych - z Półwyspu Apenińskiego i została do Mielna przywieziona w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku. Według jednej wersji Eduard von Wendorff (właściciel majątku) wygrał ją w karty, a według innej, przywiózł z Italii spełniając prośbę swojej żony Pauli.

Zastanawiające jest jednak to, że na postumencie rzeźby widnieje rok 1795, rok trzeciego rozbioru Polski.... I tutaj rodzi się wiele pytań: pałac powstał w 1904 r.? Ród von Wendorffów jest w Mielnie od 1896 roku? Sama rzeźba trafiła tutaj jeszcze później? Może więc cokół pochodzi od zupełnie innej rzeźby, która – wykluczyć tego nie możemy – gdzieś do dzisiaj jest zakopana (lub jej pozostałości) w okolicach pałacu albo w lasach otaczających Mielno!

Zagadka czeka na wyjaśnienie...

Niestety, turysta nie będzie mógł aktualnie obejrzeć tej pięknej i tajemniczej rzeźby ponieważ pałac, oficyny oraz park są w trakcie renowacji.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Zagadkowy Atlas

Mapa google
ReklamaA1