W Stobnicy, niewielkiej wsi w powiecie obornickim, na skraju Puszczy Noteckiej, stoi, rozpięty nad malowniczo wijącą się Wartą, żelazny most kolejowy.
Budowa mostu w Stobnicy związana była z powstaniem drugorzędnej, jednotorowej linii kolejowej Wronki - Oborniki. W 1908 r. w Obornikach otwarto biuro budowlane, którym kierował mistrz Lodemann z Bydgoszczy. Wykonawcą robót była natomiast firma Klose z Poznania. 1 lutego 1910 r. odddano do użytku pierwszy 14-kilometrowy odcinek z Wronek do Jaryszewa. Na tej trasie znalazły się stacje kolejowe we: Wronkach, Ordzinie i Obrzycku. Na uroczystość otwarcia trasy przybył sam hrabia Zygmunt Raczyński, właściciel pobliskich dóbr, który dofinansował budowę szlaku kolejowego. 1 lipca 1910 r. otwarto drugi 22-kilometrowy odcinek. Most kolejowy w Stobnicy zaczął służbę w tym samym roku. 26 czerwca 1910 r. przeszedł pomyślne próby wytrzymałościowe.
1 września 1939 r. wysadzili go polscy saperzy, aby utrudnić działania Niemców. Obiekt nie został całkowicie zniszczony - złamał się i przechylił w jedną stronę. Niemieccy okupanci zabezpieczyli go przed całkowitym zniszczeniem, wykorzystując m.in. stalowe liny. Odbudowę mostu powierzono niemieckiej firmie z Zielonej Góry Brücken- und Stahlbau Beuchelt & Co. Grünberg in Schlesien. W 1941 r. most znów był gotowy do użytku, ale w 1945 r. znów zostały podłożone pod niego materiały wybuchowe - tym razem przez wycofujących się hitlerowców. Uszkodzenia nie były jednak tak duże jak poprzednio i most był przejezdny jeszcze tego samego roku.
Do 31 sierpnia 1991 r. most, jak i cała linia kolejowa, służyła pasażerom. Później przejeżdżały po nim wyłącznie pociągi towarowe. Z roku na rok stan torowiska był coraz gorszy, aż w końcu 22 grudnia 2000 r linię całkowicie zamknięto. Tory częściowo rozkradziono, częściowo rozebrano. Stobnicki most omal nie trafił na złom. Uchronił go przed tym wielkopolski konserwator zabytków - Aleksander Starzyński, który postarał się, by most kolejowy w Stobnicy został wpisany na listę zabytków.
Czytaj więcej
IZABELA WIELICKA
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!