Wieża widokowa w DusznieWieża widokowa w Dusznie

1 0 1616

Wieża widokowa w Dusznie (gmina Trzemeszno) to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Punkt widokowy znajduje się na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) - najwyższym wzniesieniu Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt powiatu gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim.

W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60-tych XX wieku.

Wieża liczy trzy poziomy, z każdego miejsca doskonale widać krajobraz Wysoczyzny Gnieźnieńskiej oraz województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego gdyż Duszno leży na granicy tych dwóch województw. Przed wieżą stoi tablica informacyjna w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim oraz zbudowano wiatę pod którą można usiąść i odpocząć.

Obecna wieża - otwarta w październiku 2012 r. - ma dwanaście metrów wysokości i jest kopią wieży która spłonęła we wrześniu 2011 r. (spalona wieża powstała w 2005 r.) Wieża jest jednym z elementów „Szlaku architektury drewnianej”.

Okres wiosenny sprzyja weekendowym wyprawom, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzin Duszna oraz pozostałych atrakcji gminy Trzemeszno czy Pojezierza Gnieźnieńskiego. Piękne widoki, czyste powietrze oraz liczne zabytki z pewnością zaskoczą jeszcze niejednego mieszkańca naszego regionu.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski, Angelika Stachowska

Wieża widokowa w Dusznie

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2