Wieża widokowa w DusznieWieża widokowa w Dusznie

0 0 6062

Wieża widokowa w Dusznie (gmina Trzemeszno) to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Punkt widokowy znajduje się na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) - najwyższym wzniesieniu Wysoczyzny Gnieźnieńskiej. Równocześnie jest to najwyższy punkt powiatu gnieźnieńskiego oraz czwarte wzniesienie w województwie wielkopolskim.

W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. W 1956 roku wieża spłonęła od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową, również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. W późniejszym czasie została zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 m. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60-tych XX wieku.

Wieża liczy trzy poziomy, z każdego miejsca doskonale widać krajobraz Wysoczyzny Gnieźnieńskiej oraz województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego gdyż Duszno leży na granicy tych dwóch województw. Przed wieżą stoi tablica informacyjna w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim oraz zbudowano wiatę pod którą można usiąść i odpocząć.

Obecna wieża - otwarta w październiku 2012 r. - ma dwanaście metrów wysokości i jest kopią wieży która spłonęła we wrześniu 2011 r. (spalona wieża powstała w 2005 r.). Wieża jest jednym z elementów „Szlaku architektury drewnianej”.

Przed nami kolejny weekend, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzin Duszna oraz pozostałych atrakcji gminy Trzemeszno czy Pojezierza Gnieźnieńskiego. Piękne widoki, czyste powietrze oraz liczne zabytki z pewnością zaskoczą jeszcze niejednego mieszkańca naszego regionu.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski, Angelika Stachowska

Wieża widokowa w Dusznie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3