W kościele w Parchaniu modlił się generał Władysław SikorskiW kościele w Parchaniu modlił się generał Władysław Sikorski

0 0 3044

Co ma wspólnego kościół w Parchaniu z generałem Władysławem Sikorskim? Otóż całkiem sporo. W tutejszej świątyni, w 1936 roku, odbył się ślub Zofii Sikorskiej, córki generała. On sam zaś przebywał w Parchaniu w latach 1923 - 1939.

Parchanie to niewielka wieś znajdująca się na terenie gminy Dąbrowa Biskupia w powiecie inowrocławskim i z pewnością jej najsławniejszym mieszkańcem był gen. Władysław Sikorski. Dziś zajrzymy do kościoła, w którym się modlił, i w którym odbył się ślub jego córki.

Dzieje parafii w Parchaniu sięgają XI wieku. Pierwszy kościół zbudowano około 1000 roku. Kolejny stanął w 1711 roku, a ponieważ groził zawaleniem w 1840 roku zbudowano następny, murowany, który istnieje do dziś. To kościół pw. św. Wojciecha. 60 lat po postawieniu murów świątyni, dobudowano masywną wieżę w neobarokowym stylu.

Sam kościół jest budowlą o konstrukcji szkieletowej z wypełnieniami ceglanymi, pokrytą siodłowym dachem. Wewnątrz znajduje się niewielkie prezbiterium, po bokach którego mamy zakrystię i kruchtę. Korpus podzielony jest na trzy nawy drewnianymi słupami podtrzymującymi otwarte wiązanie dachowe. Naprzeciwko ołtarza znajduje się chór. Ołtarz z kolei pochodzi z połowy XIX wieku i ma dwie, znajdujące się po bokach rokokowe rzeźby zakonnic.

Co jeszcze znajduje się na wyposażeniu wnętrza? Są to m.in: rzeźba Najświętszej Marii Niepokalanie Poczętej i Świętego Jana Chrzciciela, rzeźba niewiasty (XVIII w.), dwóch ewangelistów (XVIII w.), krucyfiks w tęczy (XVIII w.), Chrystus Zmartwychwstały (XVIII - XIX w.), krucyfiks ludowy (XIX w.), monstrancja regencyjna (2 ćwierć XIII wieku). Wart podkreślenia jest fakt, iż w kościele tym w 1936 roku odbył się ślub Zofii Sikorskiej, córki generała Wojska Polskiego i premiera Rządu Polskiego na emigracji Władysława Sikorskiego, przebywającego w Parchaniu w latach 1923-1939. Wnętrze kościoła charakteryzuje się także tym, że zarówno jego ściany i sufit są pomalowane w jasnych kolorach.

W świątyni znajduje się oczywiście tablica pamiątkowa poświęcona gen. Władysławowi Sikorskiemu, na której umieszczono taki oto tekst:

„W tym kościele w latach 1923 – 1939 modlił się wybitny Polak, żołnierz, polityk i mąż stanu, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej w latach II wojny światowej, Wódź Naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w walczącej o swe wyzwolenie okupowanej Ojczyźnie”.

Generałowi Broni Władysławowi Sikorskiemu w 55. rocznicę śmierci - 4 lipca 1998 roku - pamiątkową tablicę ufundował Krajowy Związek Weteranów Walk 1939 - 1989 o Polskę Wolną i Sprawiedliwą oraz Stowarzyszenie Pamięci Generała Władysława Sikorskiego.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż do dzisiaj Parchaniu znajduje się pomnik i dworek Władysława Sikorskiego, w którym przebywał wraz z rodziną  kiedy tylko pozwalały mu na to obowiązki. Jest także szkoła jego imienia. Utworzono w niej Izbę poświęconą jego pamięci.

Władysław Sikorski zginął w katastrofie samolotu na Gibraltarze 4 lipca 1943 roku podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie. Został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham w Anglii. Po ekshumacji w 1993 roku jego szczątki przewieziono do Warszawy, a następnie 17 września 1993 roku zostały złożone w krypcie na Wawelu.

JOANNA BEJMA
Fot. J. Bejma

W kościele w Parchaniu modlił się generał Władysław Sikorski

Mapa google
ReklamaA1