W cieniu zamku Diabła WeneckiegoW cieniu zamku Diabła Weneckiego

0 0 2599

Przed nami kolejny sezon turystyczny. Od dzisiaj w naszym portalu będziemy polecać szczególne miejsca, które warto w wiosenno-letnie dni zobaczyć. Pierwszym miejscem, które proponujemy jest Zamek w Wenecji, znajdujący się niedaleko tamtejszego Muzeum Kolei Wąskotorowej.

Znajdujące się tam ruiny zamku rycerskiego pochodzą z około 1390 r.. Zamek został zbudowany dla Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Jest to budowla kamienna z elementami ceglanymi, zbudowana na planie kwadratu (bok o długości 33 m) i był otoczony fosą. Twierdza miała czworoboczną wieżę oraz dwukondygnacyjny budynek mieszkalny. Twórca zamku - Mikołaj Nałęcz był sędzią kaliskim słynącym z okrutnych wyroków, przez co zyskał przydomek „Krwawego Diabła Weneckiego”.

Zamek wenecki funkcjonował dość krótko, już pod koniec XV w. został opuszczony a następnie w 1466 r. po drugim pokoju toruńskim rozebrano większość murów. W XIX wieku zamek częściowo wysadzono w powietrze. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów i dziedziniec.

Z ruinami weneckiego zamku związane są legendy mówiąca o duchu pokutującego Mikołaja i o ogromnych skarbach, których strzeże…

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

W cieniu zamku Diabła Weneckiego - zdjęcie
+ 18 zdjęć

W cieniu zamku Diabła Weneckiego

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3