Najstarsi mieszkańcy Łopienna mówią, że to źródełko było tutaj od zawsze... Ciągnie się prawdopodobnie od lasów przez pola i wybija właśnie w Łopiennie przy drodze z Kłecka do Janowca Wielkopolskiego. Następnie spływa do jeziora. Woda, która z niego płynie jest czysta i nadaje się do picia.
Łopienno, miejscowość w gminie Mieleszyn na trasie z Kłecka do Janowca Wielkopolskiego, było wymieniane w źródłach już w 1399 r. Nazwa miejscowości pochodzi od rośliny zwanej łopianem. Dzisiejsza wieś, była swego czasu miastem, o czym świadczy zabudowa! Prawa miejskie otrzymało w 1519 r. od króla Zygmunta Starego (wówczas też nastąpił rozkwit miejscowości), a straciło je 1888 r. W Łopiennie jest wiele zabytków godnych uwagi, ale my dzisiaj skupimy się na pewnym źródle.
Najstarsi mieszkańcy Łopienna mówią, że to źródełko było tutaj od zawsze... Ciągnie się prawdopodobnie od lasów przez pola i wybija właśnie w Łopiennie. Dawniej, gdy nie było wodociągów używało się wody z tego źródła. Podczas największych mrozów bywało jedynym punktem czerpania wody. Zamarzały wszystkie rury i ludzie z całego Łopienna przychodzili tutaj po wodę, z tego względu, że woda w zdroju nigdy nie zamarzała.
Źródełko – zwane „Zdrojem Łopienno” – jest chlubą mieszkańców tej miejscowości. Od 2014 r. jest dobrze wyeksponowane, przykryte daszkiem i każdy przejeżdżający przez tę urokliwą wieś, zawsze do niego trafi.
Dlatego mieszkańcy przywykli już do widoku, że zatrzymują się samochody a wysiadające z nich osoby z butelkami zmierzają do źródełka.
KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!