Tajemniczy park w CzerniejewieTajemniczy park w Czerniejewie

0 0 3940

Nadeszła jesień, doskonały czas na spacery. I tym osobom, które lubią spacerować polecamy park – wyjątkowy park – przy pałacu w Czerniejewie. Jest to jeden z najpiękniejszych parków na Pojezierzu Gnieźnieńskim – blisko 38 ha (licząc część leśną). Park powstał w XVIII wieku, pierwotnie założony jako ogród francuski, od XIX wieku jako ogród angielski. Park pełen tajemnic...

Pierwotnie założony jako ogród francuski, od XIX wieku jako ogród angielski W XIX wieku w parku były liczne rzeźby i kapliczki. Warto podkreślić, że w XIX wieku do przekształcenia parku został zatrudniony niemiecki architekt ogrodowy Oskar Teichert. Był to jeden z najznakomitszych twórców założeń ogrodowych na terenie Wielkopolski w XIX wieku, autor m.in. ogrodów w Kopaszewie i Lubostroniu. Wówczas zlecono mu utworzenie nowych alei (obsadzonych grabami i lipami), zaplanowanie budowy fontann i posadzenie nowo sprowadzonych roślin egzotycznych i pnących. W parku uformowano też ciąg trzech połączonych strugą wodną stawów.

Jeszcze do 1939 r. w parku stały budynki oranżerii, figarni i ananasarnia, które – podobnie jak altana zbudowana jeszcze w czasach gen. Lipskiego – nie zachowały się do naszych czasów. Taka wielość budynków, rzeźb, kapliczek, których dzisiaj już nie ma, sprawia, że park ma swoje tajemnice…

Szczególnie zagadkowych jest kilka głazów leżących w głębi parku, na uboczu w których wykute (wywiercone) są otwory… Do czego miały służyć te głazy? Tego nie wiadomo. Tej zagadce przyjrzymy się wkrótce bliżej.

Jedynym obiektem, który przetrwał do dzisiaj w parku, jest stylowy budynek Bażantarni z początków XIX wieku. Odnowiony i adaptowany w latach 1973-1974 służy obecnie jako hotel myśliwski. Budynek ten ma swój wątek filmowy. Otóż w 1989 r. kręcono w nim polską komedię pt. „Goryl, czyli ostatnia zadanie...” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Wystąpili m.in. Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Jerzy Turek, Przemysław Gintrowski. Film można obejrzeć w internecie.

W wolnym czasie zapraszamy na spacer po parku w Czerniejewie.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Tajemniczy park w Czerniejewie - zdjęcie
+ 27 zdjęć

Tajemniczy park w Czerniejewie

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2