Tajemnicze źródełko w ŁopiennieTajemnicze źródełko w Łopiennie

0 0 4443

Najstarsi mieszkańcy Łopienna mówią, że to źródełko było tutaj od zawsze...  Ciągnie się prawdopodobnie od lasów przez pola i wybija właśnie w Łopiennie przy drodze z Kłecka do Janowca Wielkopolskiego. Następnie spływa do jeziora. Woda, która z niego płynie jest czysta i nadaje się do picia.

Łopienno, miejscowość w gminie Mieleszyn na trasie z Kłecka do Janowca Wielkopolskiego, było wymieniane w źródłach już w 1399 r. Nazwa miejscowości pochodzi od rośliny zwanej łopianem. Dzisiejsza wieś, była swego czasu miastem, o czym świadczy zabudowa! Prawa miejskie otrzymało w 1519 r. od króla Zygmunta Starego (wówczas też nastąpił  rozkwit miejscowości), a straciło je 1888 r. W Łopiennie jest wiele zabytków godnych uwagi, ale my dzisiaj skupimy się na pewnym źródle.

Najstarsi mieszkańcy Łopienna mówią, że to źródełko było tutaj od zawsze...  Ciągnie się prawdopodobnie od lasów przez pola i wybija właśnie w Łopiennie. Dawniej, gdy nie było wodociągów używało się wody z tego źródła. Podczas największych mrozów bywało jedynym punktem czerpania wody. Zamarzały wszystkie rury i ludzie z całego Łopienna przychodzili tutaj po wodę, z tego względu, że woda w zdroju nigdy nie zamarzała.

Źródełko – zwane „Zdrojem Łopienno” – jest chlubą mieszkańców tej miejscowości. Od 2014 r. jest dobrze wyeksponowane, przykryte daszkiem i każdy przejeżdżający przez tę urokliwą wieś, zawsze do niego trafi.

Dlatego mieszkańcy przywykli już do widoku, że zatrzymują się samochody a wysiadające z nich osoby z butelkami zmierzają do źródełka.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Tajemnicze źródełko w Łopiennie

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2