„Średniowieczny” spichlerz w Dziadkowie„Średniowieczny” spichlerz w Dziadkowie

0 0 5388

Dziadkowo - maleńka, ale równie atrakcyjna wioska położona w malowniczym terenie, pośród lasów i nad pięknym jez. Dziadkowskim, ma na swoim terenie bardzo malowniczy zabytek.

Historia Dziadkowa sięga XV wieku, kiedy to miejscowość należała do znanego w Wielkopolsce rodu Grzymalitow. Ostatnim, do 1939 r. właścicielem Dziadkowa był Michał Paruszewski. Po wyzwoleniu majątek upaństwowiono. Dzisiaj Dziadkowo to typowa popegeerowska miejscowość ze znajdującym się w centrum wsi zrujnowanym XIX-wiecznym dworem i spichlerzem, który jest ostoją niegdysiejszej solidności.

Spichlerze zbudowano w I połowie XIX wieku. Przedstawia on cechujące ten okres, stosowane w budynkach gospodarczych, elementy odwołujące się do średniowiecza. Spichlerz zbudowano z kamienia polnego i cegły, jest podpiwniczony i kilkukondygnacyjny.

Spichlerz ten, przez wielu nazywany „kościołem” bo ryzalit (wysunięty fragmentu z elewacji budynku) wygląda jak kościelna wieża. I w owym ryzalicie, na jego parterze, we frontowej i bocznej ścianie, znajdują się dwa ostrołukowe, bardzo charakterystyczne prześwity, prowadzące do umieszczonego w głębi wejścia. Można się poczuć jak w średniowiecznym zamku!

Miałem tę przyjemność, że mogłem zwiedzić wnętrza tej budowli (niestety, na co dzień nie są one dostępne dla turysty). I przyznaję, robią one niezwykłe wrażenia. Szczególnie warto zwrócić uwagę na solidne, dobrze zachowane belkowanie oraz na małe, ostrołukowe okienka. Będąc wewnątrz i pokonując kolejne piętra, czuje się niezwykłą magie tego miejsca, a wchodząc na czwartą kondygnację, „słysząc” panująca tam ciszę, ma się wrażenie podróży w czasie.

Dodatkowym atutem spichlerza są jego rozległe (i jak mówią mieszkańcy) tajemnicze piwnice, które w niektórych miejscach przypominają prawdziwe średniowieczne, zamkowe lochy… Zapewne skrywają one swoje sekrety.

Jak już jesteśmy w Dziadkowie i oglądamy spichlerz, warto wąską ścieżką przejść na jego tyły. Tam możemy podziwiać zarówno piękną trójosiową elewację zbudowaną z polnego kamienia, z ostrołukowymi okienkami, jak i kunszt XIX-wiecznych mistrzów murarskich, którzy ten obiekt wznosili. A gdy staniemy plecami do spichlerza, wówczas rozciąga się przed nami przepiękna panorama jez. Dziadkowskiego… Ptaków śpiew, lasu szum, wody plusk…  

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski   

„Średniowieczny” spichlerz w Dziadkowie

Mapa google
ReklamaA1