Ścieżka dydaktyczna nad „Morasiem” w SkokachŚcieżka dydaktyczna nad „Morasiem” w Skokach

0 0 4018

Skoki to miasto położone nad Małą Wełną w powiecie wągrowieckim w województwie wielkopolskim. Miasto zostało założone w 1367 r. Możemy tutaj zwiedzić kościół  konstrukcji słupowo-ramowej z wypełnieniem z cegły (odmiana tzw. pruskiego muru) pw. św. Mikołaja Biskupa z 1737 r. należący do Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka oraz zespół pałacowy z 1870 r. wraz z parkiem z II poł. XIX w. Obecnie dom plenerowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

My jednak odwiedziliśmy to miasteczko, by pospacerować nowo powstałą ścieżką dydaktyczną nad przyrodniczym obszarem łąk „Morasia”. Spacer ścieżką możemy rozpocząć przy kościele św. Mikołaja Biskupa, który bardzo ładnie wygląda z tego miejsca, gdyż położony jest na małym wzniesieniu i można, go podziwiać w całej okazałości. Samochód możemy zaparkować na dużym parkingu i udać się na wycieczkę. Przy rzece rzuca się w oczy ładna drewniana altana widokowa na podwyższeniu z której możemy podziwiać rozległe tereny „Morasia”.

Po przejściu mostkiem na rzece zauważyć można niedawno posadzone wierzby oraz kamienie leżące przy nich z tabliczkami na których zostali upamiętnieni byli mieszkańcy Skoków. Przez długie wieki żyli wśród Polaków  przedstawiciele innych grup etnicznych, najliczniej Żydzi i Niemcy. Obok katolików, liczne były wspólnoty innej religii – mojżeszowej oraz innych wyznań: braci czeskich, ewangelików reformowanych (kalwinów) i luteranów. Na dowód pamięci o współobywatelach i uczczenia ich wkładu w życie Skoków w roku jubileuszu 650-lecia lokacji miasta pojawiły się właśnie, te drzewka pamięci przed kościołem. 

Po ścieżce poruszać się można zarówno rowerem, jak i pieszo. Jest to wygodna, dość szeroka droga na której swobodnie można się przemieszczać z jednej strony miasta na druga, bez potrzeby przechodzenia ruchliwymi ulicami miasteczka. Nie dość, że skraca ona drogę dla mieszkańców to gwarantuje jeszcze podziwianie walorów przyrodniczych tego miejsca.  Korzystają z niej mieszkańcy, ale coraz częściej pojawiają się na niej turyści, cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny „Morasia”, rozległe obszary trzcin oraz pobliska rzeka Mała Wełna dodają uroku temu miejscu. 

Na trasie ścieżki, która ma długość 995 m. i znajduje się pomiędzy ul. Polną a targowiskiem w Skokach, oprócz walorów przyrodniczych możemy korzystać też z kilku tablic edukacyjnych. Przedstawione są na nich gady, zwierzęta i ich tropy, łąka śródleśna a także produkty regionalne. Na trasie ustawiono kilka ławek na których możemy odpocząć. Ścieżka kończy się przy ulicy Polnej, którą możemy dojść do głównej drogi i nią wrócić przez miasto do miejsca postoju przy okazji podziwiając mały, ale bardzo uroczy rynek  lub wrócić tą samą drogą.

W wolnej chwili zapraszamy do wędrówki ścieżką przyrodniczą. Naprawdę warto.

EWA MALICKA
Fot. E. Malicka

Ścieżka dydaktyczna nad „Morasiem” w Skokach - zdjęcie
+ 5 zdjęć

Ścieżka dydaktyczna nad „Morasiem” w Skokach

Mapa google
ReklamaA1