Sala Historii Gminy Niechanowo – to miejsce trzeba odwiedzić!Sala Historii Gminy Niechanowo – to miejsce trzeba odwiedzić!

0 0 2146

W Bibliotece Publicznej Gminy Niechanowo od kilku lat działa Sala Historii tejże gminy. Miejsce mało znane – poza Niechanowem – a warte poznania, ponieważ skrywające unikatowe materiały o dziejach Niechanowa i okolic. Każdy miłośnik historii naszego regionu powinien odwiedzić to magiczne miejsce. Naprawdę godne polecenia.

Pomysł utworzenia Sali Historii Gminy Niechanowo narodził się kilka lat temu, a ostatecznie został zrealizowany w latach 2018 – 2019. Sala Historii powstała głównie dzięki zaangażowaniu Bożeny Szymanowskiej, regionalistki z gminy Niechanowo i nieżyjącego już miłośnika gminy Niechanowo - Jana Kozaneckiego. Ich zbiory stały się zaczątkiem Sali Historii, która później została uzupełniona w pamiątki przekazane zarówno przez obecnych mieszkańców niechanowskiej gminy, jak i przez byłych mieszkańców gminy Niechanowo.

Tysiące pamiątek...

W zbiorach Sali Historii Gminy Niechanowo znajdziemy tysiące pamiątek począwszy od zamierzchłych czasów, a skończywszy na latach współczesnych. W Sali Historii zobaczymy zarówno dziesiątki fotografii przedstawiających pałace i dwory z terenu gminy Niechanowo, ale też zobaczymy wiele dokumentów związanych z różnymi wydarzeniami i czasami.

Można podziwiać stroje ludowe związane z gminą, monety znalezione na terenie gminy, jak i dziesiątki przedmiotów codziennego użytku, które przez wiele lat służyły mieszkańcom gminy Niechanowo.

Nie brakuje też mundurów, czapek i różnego rodzaju odznaczeń. Są pamiątki po właścicielach ziemskich z terenu niechanowskiej gminy, jak i unikatowe kroniki opowiadające o tym, co działo się w minionych dziesięcioleciach w tym regionie. W Sali wspomina się również o bohaterach wywodzących się z Niechanowa i okolic, którzy zapisali się na kartach historii Polski.

Sala Historii Gminy Niechanowo to źródło niewyczerpanej wiedzy o dziejach gminy, o jej mieszkańcach, zabytkach i wydarzeniach, często bardzo dramatycznych. Sala Historii to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski.

W Sali Historii znajduje się tyle pamiątek, że nie sposób o wszystkich wspomnieć. Salę Historii można zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki w Niechanowie. Polecamy! Naprawdę warto!

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Sala Historii Gminy Niechanowo – to miejsce trzeba odwiedzić! - zdjęcie
+ 8 zdjęć

Sala Historii Gminy Niechanowo – to miejsce trzeba odwiedzić!

Niechanowo, ul. Różana 48


tel. 61 427 20 02

przejdź do wwwprofil facebookwiadomośćMapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2