Co ma wspólnego ze sobą Puszcza Zielonka i mała miejscowość Raczkowo położona w gminie Skoki? Na pierwszy rzut oka niewiele, gdyż Raczkowo dzieli trochę kilometrów od Puszczy. Powód jest inny, a mianowicie „Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki” do którego należy kościół w Raczkowie.
Powstał on w 2008 roku z inicjatywy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Specjalnie oznakowana trasa pozwala turystom zarówno tym zmotoryzowanym, jak i uprawiającym turystykę rowerową czy pieszą na zwiedzenie 12 wybranych kościołów. Miejsca te stanowią doskonały przykład dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej.
Sam szlak znajduję na terenie 6 wielkopolskich gmin: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki oraz Swarzędz.
Chciałbym pokazać naszym Czytelnikom cały ten szlak i obiekty na nim się znajdujące, również sam odkrywając niektóre te miejsca. Najpierw jednak jeszcze krótko o Raczkowie.
Pierwsze wzmianki pojawiają się w 1252 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od Raczka, nazwiska właściciela. W XIV wieku własności nad tymi terenami przejęła rodzina Nałęczów i to oni byli fundatorami pierwotnej świątyni, która jednak nie zachowała się do dziś. Obecna drewniana świątynia wybudowana została w latach 1780 -1782 w ramach fundacji miejscowych dziedziców: Stanisława Miniszewskiego i Ludwika de Osten-Sacken oraz Ludwiki Ostenowej i Wawrzyńca Logi.
W okresie okupacji hitlerowskiej kościół był zamknięty z powodu aresztowania proboszcza. Lata 60-te XX wieku oraz przełom 80 i 90 to ciągła renowacja tego obiektu, począwszy od fundamentów a skończywszy na dachu.
Kościół jest ładnie położony na wzgórzu a pod jego stopami znajduje się miejscowy cmentarz. Z informacji które uzyskałem ciekawą historią jest fakt pochowania na tym cmentarzu trzech generałów włoskich, uwięzionych w pobliskim Antoniewie w obozie jenieckim. W roku 1959 prochy generałów powróciły na włoską ziemię.
Kościół jest orientowany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej o oszalowanych ścianach wzmocnionych lisicami (ściana południowa). Czyli wzmocnieniami stosowanych w budownictwie drewnianych polegającym na łączeniu elementów drewnianych tzw kleszczami za pomocą śrub.
Od strony zachodniej przylega dwukondygnacyjna kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej. Dach pokryty jest blachą a na samej górze zamontowana została kopuła z kulą i krzyżem. Od południowej strony przylega zakrystia, natomiast po północnej stronie znajduję się mała kruchta.
Tuz obok kościoła postawiona została zabytkowa dzwonnica, datowana na 1780 rok. Zbudowana została na planie kwadratu z ceglaną podmurówką, oszalowana prześwitami a dach wieńczący całość jest w formie kopertowej.
Tak wygląda kościół z zewnątrz wraz z otoczeniem. Dodać jeszcze warto, że obok dzwonnicy znajdują się pochówki rodzinne oraz księży, którzy w latach dawniejszych wykonywali w parafii swoją posługę kapłańską. A jak prezentuje się wnętrze?
Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na obejrzenie wnętrza każdego z kościołów jest udział w nabożeństwie. Te odbywają się w każdą niedzielę o godz. 8.30 oraz 11.00. W innych godzinach zwiedzanie może być utrudnione więc warto o tym pamiętać. A co ciekawego możemy zobaczyć w kościele w Raczkowie?
Wnętrze kościoła zdobi polichromia powstała w latach 60-tych XX wieku. Najbardziej jej bogate elementy znajdują się na suficie i tuż pod nim. Kolory przeważające to zieleń, złoty oraz kremowy a główne motywy to ornamenty roślinne.
Pomiędzy nawą a prezbiterium umiejscowiona została drewniana belka tęczowa z krucyfiksem z XVII wieku, współczesnymi figurami św. Jana oraz Matki Boskiej i datą „1780”. Całość wieńczy inskrypcja „Patrz człowiecze com cierpiał z miłości przyczyny do krzyża przykowany nie za moje winy”.
Ołtarz główny prezentuje krucyfiks ludowy z XVII wieku wraz z otaczającymi go wotami oraz figurami świętego Piotra i Pawła. Oba ołtarze boczne prezentują wizerunki świętych m.in. św. Józefa, św. Wojciecha, św. Katarzyny z Sieny czy św. Pawła.
Tuż pod kościołem postawiona została tablica informacyjna o danym kościele wraz z mapą gdzie znajdują się inne obiekty warte odwiedzenia na „Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki”. I tak z Raczkowa najbliżej można pojechać do Jabłkowa około 2,5 km oraz do Skoków 10 km. Można również skierować się w stronę Kiszkowa do czego osobiście zachęcam.
SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!