Podwodny świat olsy w KarczewkuPodwodny świat olsy w Karczewku

0 0 3151

Większości z nas słowo „las” kojarzy się z drzewami różnych gatunków rosnących w ziemi. Są one posadzone w mniejszych i większych skupiskach, tworząc różnego rodzaje formy zalesienia. Natura jednak potrafi człowieka zaskakiwać i pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Takim przykładem jest skupisko olch, tworzących bagienny las olchowy, nazywany często olesem lub olszyną. A najciekawsze w tym jest to, że przez większość roku korzenie drzewa znajdują się pod wodą!

Przy wielu innych gatunkach drzew taka sytuacja doprowadziła by do obumierania drzewa poprzez zaduszenie w wyniku braku tlenu. Olsy jednak doskonale przystosowały się do tego tworząc tzw. korzenie przybyszowe wyrastających u nasady pnia, które nie są częścią główną systemu korzeniowego. To dzięki nim drzewo pobiera tyle wody ile potrzebuje, gdy inne jej części stabilizują je w podmokłym podłożu.

Taki zbiornik to również naturalna gąbka do magazynowania wody w naturze tworząc tzw. małą retencję. Jej działalność umożliwia zatrzymywanie nadmiaru opadów, potem jej powolne oddawanie do środowiska a na końcu miejsce to stanowi dobre źródło do życia dla innych roślin czy zwierząt.

Bagienko w Karczewku

Dobrym przykładem takiej formy zalesienia jest nie duży zbiornik wodny w miejscowości Karczewko w gminie Kiszkowo. Można do niego bezpośrednio podjechać i zobaczyć jak natura radzi sobie w trudnych warunkach. Jest tu też możliwość obejść całości wokoło i z bliska poczuć jak taki podmokły teren wygląda. Warto zabrać ze sobą kalosze i nie bać się nawet gdy wyjdziemy z niego z mokrymi skarpetami. Bo to jeszcze nie koniec świata.

Miejsc takich jest dużo na naszym Pojezierzu a to w Karczewku to tylko przykład, zachęcamy więc miłośników przyrody do okrywania tych małych uroczych bagienek.

Miejsce Olsu w Karczewku ; 52°34'11.1"N 17°12'55.2"E

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Podwodny świat olsy w Karczewku - zdjęcie
+ 12 zdjęć

Podwodny świat olsy w Karczewku

Mapa google
ReklamaA1