Podniebny bohater Powstania WielkopolskiegoPodniebny bohater Powstania Wielkopolskiego

0 0 2758

Świętujemy 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako święto państwowe Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To dobry czas, by przedstawić naszych regionalnych bohaterów tego zwycięskiego zrywu. Na początek udajemy się do Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, gdzie niedaleko tamtejszego cmentarza, znajduje się niezwykły obelisk poświęcony płk. pil. Wiktorowi Pniewskiemu (1891 – 1974). W. Pniewski to powstaniec wielkopolski, uczestnik obrony Lwowa w 1919 r., weteran wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. oraz obu wojen światowych.

W latach 1916-17 szkolił się w Szkole Lotniczej w Koszalinie, którą ukończył w stopniu sierżanta pilota. Jego życie jest przebogate, ale do historii przeszedł wydarzeniami z 1918 r. Wówczas w czasie powstania wielkopolskiego, brał czynny udział w zdobyciu Stacji Lotniczej Ławica wraz z ponad 400 samolotami. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu.

Na zdobytych samolotach 9 stycznia 1919 r. – w odwecie za zbombardowanie przez Niemców Ławicy – wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Była to pierwsza akcja bojowa w dziejach polskiego lotnictwa.

Obelisk został odsłonięty 5 września 2009 roku. Inicjatorem obelisku było Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej (przy pomniku jest tablica z jego dokładnym życiorysem).

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski


Podniebny bohater Powstania Wielkopolskiego

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3