Podniebny bohater Powstania WielkopolskiegoPodniebny bohater Powstania Wielkopolskiego

0 0 2357

Świętujemy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - w tym roku jako święto państwowe Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To dobry czas, by przedstawić naszych regionalnych bohaterów tego zwycięskiego zrywu. Na początek udajemy się do Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, gdzie niedaleko tamtejszego cmentarza, znajduje się niezwykły obelisk poświęcony płk. pil. Wiktorowi Pniewskiemu (1891 – 1974). W. Pniewski to powstaniec wielkopolski, uczestnik obrony Lwowa w 1919 r., weteran wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. oraz obu wojen światowych.

W latach 1916-17 szkolił się w Szkole Lotniczej w Koszalinie, którą ukończył w stopniu sierżanta pilota. Jego życie jest przebogate, ale do historii przeszedł wydarzeniami z 1918 r. Wówczas w czasie powstania wielkopolskiego, brał czynny udział w zdobyciu Stacji Lotniczej Ławica wraz z ponad 400 samolotami. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu.

Na zdobytych samolotach 9 stycznia 1919 r. – w odwecie za zbombardowanie przez Niemców Ławicy – wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Była to pierwsza akcja bojowa w dziejach polskiego lotnictwa.

Obelisk został odsłonięty 5 września 2009 roku. Inicjatorem obelisku było Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej (przy pomniku jest tablica z jego dokładnym życiorysem).

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski


Podniebny bohater Powstania Wielkopolskiego

Mapa google
ReklamaA1-2