Perełka pogranicza w LaskowiePerełka pogranicza w Laskowie

3 0 3096

Każdą wolną chwilę wykorzystuję na wędrówki po Pojezierzu Gnieźnieńskim. Z jednej strony staram się odkrywać i opisywać nowe, często nieznane miejsca, które warto polecić turystom. Z drugiej zaś spotykam się ze „świadkami historii”, którzy przekazują mi wiadomości, nikomu wcześniej nieznane. I jadąc do tych osób i takich miejsc bardzo często natrafiam na prawdziwe perełki o których wiedzą tylko okoliczni mieszkańcy.

Tym razem wracając z Janowca Wielkopolskiego, przejeżdżając przez piękną i bogatą w historię miejscowość Laskowo (historię wsi przedstawię w innym artykule), zauważyłem znak „Plaża”. Wprawdzie lato już dawno przeminęło, ale dlaczego nie zatrzymać się na chwilę na brzegiem pięknego jeziora w „pięknych okolicznościach przyrody”.

O plaży w Laskowie, należącej do Gminy Janowiec Wielkopolski, słyszałem wiele razy (chociaż trzeba przyznać, że jest mało promowana), ale nigdy nie miałem okazji tam być. I przyznaję – to był błąd. Jest to jedna z najpiękniejszych plaży na Pojezierzu Gnieźnieńskim! Niewielka, ale urokliwa. Romantyczna i cicha. Otoczona lasami i mającą nowoczesną infrastrukturę. Na pewno w sezonie letnim też się tam wybiorę.

Plaża w Laskowie leży nad jeziorem Łopienno Południowe. Jest to akwen przez który przepływa strumień Sierzawa, dopływ Małej Wełny. Po drugim brzegu jeziora leży wieś Łopienno. Maksymalna głębokość tego jeziora wynosi 18,6 metrów, natomiast powierzchnia wynosi 63,4 ha. Co ciekawe, zwierciadło wody położone jest na wysokości 101 metrów!

Na samej plaży mamy do dyspozycji pomosty, jest wiata z możliwością zorganizowana ogniska. Jest nowoczesne zaplecze sanitarne. Są drewniane ławy, boiska do siatkówki plażowej, a przy dojeździe do plaży parking. Przy plaży zlokalizowane są również domki i prywatne kwatery do wynajęcia.

Perełka pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego

Każdy spragniony wypoczynku z dala od ludzkich skupisk, od wielkich miast, od zatłoczonych plaż znajdzie tam w sezonie letnim idealne miejsce na odpoczynek. Ale również teraz jesienią warto tam się wybrać, ponieważ znajdziemy tam spokój i ukojenie. Prawdziwa perełka pogranicza Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego.

Jezioro Łopienno Południe to również idealne miejsce na uprawianie sportów wodnych, a plaża w Laskowie, niewielka, ale malowniczo położona, jest doskonała bazą wypadową. Takie położenie sprawia, że w sezonie jest to prawdziwy raj dla żeglarzy i kajakarzy. Nie można jednak wykluczyć, że już wkrótce na tym akwenie będziemy spotkać żeglarzy także poza sezonem, poza wakacjami, bo jezioro jest idealne do żeglowania.

Piękne i duże jezioro z piaszczystą i czystą plażą w Laskowie, coraz częściej przyciąga amatorów wypoczynku na łonie natury z najodleglejszych zakątków naszego kraju. Ale – jak już wspomniałem – warto tam przyjechać, choćby na dłuższą chwilę, także poz sezonem. Relaks na plaży w Laskowie jest niezwykłym przeżyciem…

KAROL SOBERSKI    
Fot. A. Soberska, K. Soberski

Perełka pogranicza w Laskowie - zdjęcie
+ 30 zdjęć

Perełka pogranicza w Laskowie

Mapa google
ReklamaA1