Późnogotycki kościół farny pw. św. Jakuba Większego, Apostoła w Mogilnie został zbudowany z cegły ok. 1511 r. na skarpie prowadzącej do jeziora, pomiędzy klasztorem a rynkiem. Zbudowano go na miejscu starszej, XII-wiecznej świątyni ufundowanej przez rycerza Zbyluta z rodu Pałuków. Uroczystość konsekracji odbyła się dopiero 24 maja 1592 r.
Jest to orientowana świątynia z prezbiterium jednoprzęsłowym, trójbocznie zamkniętym. Nawa główna jest trochę wyższa, trójprzęsłowa, z kruchtami. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą i ząbkowanym gzymsem, natomiast w zakrystii sklepienie kolebkowe.
Z wyposażenia świątyni warto zwrócić uwagę na krucyfiks z 1511 r. nad ołtarzem głównym (uważany za cudowny), dwa ołtarze boczne z XVIII w. (Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Anielskiej), późnogotycką kropielnicę w kształcie kielicha (XVI w.), drzwi żelazne ze skośną kratownicą i rozetą wykonane w Poznaniu w 1638 r. oraz szachulcową dzwonnicę z XVIII w. przy kościele (dzwon z 1580 r.). Patron parafii – św. Jakub Apostoł, w wyobrażeniu pielgrzyma znajduje się w szczytowej części głównego ołtarza, namalowany na płótnie olejny obraz w złoconej ramie.
Natomiast na zewnętrznym murze prezbiterium znajduje się jego popiersie – z pątniczymi atrybutami: laską i glinianą manierką. W tym miejscu rozpoczyna się Wielkopolska Droga św. Jakuba.
Na zewnętrznej ścianie świątyni (na kilku cegłach północno-wschodniej przypory prezbiterium) znajduje się najstarszy wypalony ryt herbu Mogilna, z datą „1511” ukończenia budowy kościoła. Herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy.
Na mogileńskim cmentarzu spoczywa ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu. W zrewitalizowanym parku znajduje się również jego pomnik.
DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!