Paryż – owoc miłości do żonyParyż – owoc miłości do żony

0 0 3345

Paryż, stolica Francji… Stolica mody, urody, artystów… Któż z nas nie chciałby przynajmniej raz w życiu zagościć w Paryżu! Okazuje się, że jest to łatwiejsze niż się nam wydaje. Okazuje się bowiem, że Paryż leży… kilkanaście kilometrów na zachód od Żnina! Szukamy archiwalnych fotografii i dokumentów z Paryża i okolicznych wiosek!

Do Paryża w gminie Żnin trafiłem kilka lat temu. Zawiodła mnie tam historia nadania nazwy tej miejscowości, jak również jego XIX-wieczny właściciel Aleksander Guttry! Ale po kolei. Wieś, dzisiaj nazywająca się Paryż, w XVIII wieku stała się własnością Krzysztofa Gutrrego wywodzącego się z rodziny szlacheckiej przybyłej do Polski ze Szkocji (według niektórych historyków była spokrewniona ze Stuartami). Później dobra przeszły na jego syna Leona (poślubił Honoratę ze Skoroszewskich) a następnie na wnuka Krzysztofa - Aleksandra Guttrego (ur. 1813), który ukończył poznańskie gimnazjum im. Marii Magdaleny.

Aleksander Guttry to postać bardzo zasłużona dla regionu, ale dzisiaj niestety zapomniana. Był wielkim polski patriotą. Uczestniczył w organizowaniu powstań narodowych: 1830, 1848, 1863, współpracując m.in. z Ludwikiem Mierosławskim, czy Karolem Libeltem. Za tę działalność w lutym 1846 r. został aresztowany przez władze pruskie. Więziony był w Poznaniu, Głogowie, Sonneburgu i Moabicie. Z kolei w latach 1861–1866 zasiadał w Izbie Deputowanych pruskiego Landtagu w Berlinie.

W czasie powstania wielkopolskiego w 1848 r. organizował dostawy broni dla oddziałów powstańczych z Francji i Anglii. Jako adiutant L. Mierosławskiego uczestniczył w walkach pod Sokołowem i Miłosławiem. Z kolei w powstaniu styczniowym z 1863 początkowo działał w Wielkopolsce, a następnie był komisarzem Rządu Narodowego na Francję i Anglię. Po powstaniu skazany zaocznie na wyrok śmierci. Przebywał na emigracji w Belgii, skąd po amnestii w 1871 r. powrócił do kraju i osiadł w Paryżu.

W Paryżu mieszkał do 1875 r. gdy w pałacu wybuchł pożar. Wówczas rodzina przeniosła się do niedalekich Piotrkowic, gdzie zmarł 4 stycznia 1891 r. Pochowany jest w grobowcu przy kościele w Juncewie.

Więcej o jego życiu i działalności tutaj i tutaj

A. Guttry był dwukrotnie żonaty. Po śmierci pierwszej żony Julii Kalkstein, w 1842 r. ożenił się po raz drugi z Prowidencją Radzimińską z którą miał dzieci, m.in. syna Leona.

Ciekawostką jest okoliczność nadania tej miejscowości nazwy Paryż. Okazuje się, że wynikało to z wielkiej miłości do swojej żony, która z kolei była zakochana w stolicy Francji – Paryżu. I stąd dzisiaj mamy Paryż niedaleko Żnina.

Niestety, dzisiaj pałac w Paryżu (zbudowany pod koniec XIX wieku) to echo dawnego majątku. Budynek obecnie służy jako dom mieszkalny.


Apel do Czytelników

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich naszych Czytelników, z różnych stron Polski (i świata), którzy mają w swoich albumach, swoich archiwach, jakiekolwiek fotografie związane z wsią Paryż koło Żnina (zwłaszcza z tamtejszym pałacem)  lub z okolicznych miejscowości, szczególnie z kościołem w Juncewie o kontakt i udostępnienie nam tych fotografii, ale też grafik, szkiców, itp.

Skany lub fotokopie zdjęć prosimy o przesyłanie na adres: karol@soberski.pl (tel. kontaktowy: 515-980-504).

Jeśli ktoś z Państwa nie ma możliwości zeskanowania fotografii, to prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 515-980-504) wówczas podjedziemy do Państwa i na miejscu zeskanujemy fotografie.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Paryż – owoc miłości do żony

Mapa google