Park w Leśniewie - historia, magiczna przyroda, konie…Park w Leśniewie - historia, magiczna przyroda, konie…

0 0 3485

Na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest wiele pięknych i zadbanych parków podworskich. Wiele z nich „oddycha” wspaniałą historią, w innych czuć ducha dawnych dziejów, a jeszcze inne zachęcają, by udać się do nich na spacer…. Zapraszamy do unikatowego i mało znanego parku w Leśniewie w gminie Łubowo.

Leśniewo, wzmiankowane już w XIII wieku, to mała wieś leżąca na trasie z Łubowa w kierunku do Goranina. Gdy tam dojedziemy, od razu rzuca nam się w oczy piękny parku, w którym jeszcze w 2002 r. stał dwór zbudowany pod koniec XIX wieku. Od 2018 r. dawny park podworski – z pozostałościami po jednej z bram wjazdowych i starej fontannie – jest miejscem działalności Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej Anny Najkowskiej.

I właśnie Anna Najkowska, właścicielka parku, zaprasza na spacery po tym pięknym miejscu. - Serdecznie zapraszam do naszego parku. To magiczne miejsce w którym można się odnaleźć i w którym można uspokoić duszę i ciało – zaprasza A. Najkowska.

Park ma powierzchnię około 4 ha i został założony – w typie parku krajobrazowego – na przełomie XIX i XX wieku. Park charakteryzuje się tym, iż jego powierzchnia zadrzewiona jest kilkoma skupiskami drzew, przedzielonych polanami różnej wielkości.

Spacerując po parku, można dostrzec jego wielki przyrodniczy potencjał. Niezwykły klimat i śpiew ptaków oraz urokliwe stare drzewa. Jednak dzisiaj największe wrażenie robią dwa stawy znajdujące się w południowej części parku, szczególnie staw z wyspą na którą prowadzą dwa drewniane mostki. W XIX wieku w parku był jeszcze jeden staw.

Z kolei te, które możemy dzisiaj podziwiać swoim ukształtowaniem są praktycznie niezmienione od XIX wieku. Co ciekawe, jeden ze stawów był wykorzystywany w okresie międzywojennym przez ówczesnych właścicieli do celów rekreacyjnych! Po stawie pływały łodzie, a na wysokich brzegach były posadowione ławy, gdzie domownicy, jak i goście mogli odpoczywać.

Dzisiaj spacerując po parku nie powinien nas dziwić widok kilkunastu koni biegających po padoku. Wszystko za sprawą działającego tam Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej. Ale w trakcie spaceru możemy też „przywitać się” z innymi mieszkańcami Centrum: dwoma przemiłymi osiołkami, lamą, owcą i przesympatycznymi psami.

Leśniewo z pięknym parkiem i bardzo potrzebnym Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej to miejsce magiczne, skryte za pięknie kwitnącą zielenią... Panuje tam błoga cisza, przerywana tylko rżeniem koni… Miejsce tak zjawiskowe, że chce się tam przebywać, tym bardziej, że w parku napotkamy także duchy przeszłości… Dlatego warto tam w weekend, ale nie tylko, przyjechać i pójść dna długi spacer...

A osoby chcące się więcej dowiedzieć o historii Leśniewa odsyłam do mojej książki pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Park w Leśniewie - historia, magiczna przyroda, konie… - zdjęcie
+ 20 zdjęć

Park w Leśniewie - historia, magiczna przyroda, konie…

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3