Park pełen zjaw i duchów w StrzelniePark pełen zjaw i duchów w Strzelnie

1 0 3463

Na granicy miasta i wsi Strzelno Klasztorne, przy ulicy Parkowej znajduje się dwór ziemiański z 1913 r., w którym za czasów dawnej świetności znajdowała się cenna galeria obrazów Matejki, Kossaka i Aksentowicza. W otoczeniu dworu znajduje się Park im. 750-lecia z poł. XIX w., o powierzchni ok. 2 ha.

Budynek dwory jest piętrowy, z mansardowym (dwuspadowym) dachem, z mieszkalną dolną kondygnacją i użytkową górną. Na osi wejściowej od strony parku weranda ze schodami ujętymi murkami, podtrzymująca balkon.

W 1945 r. dwór zamieniono w Gimnazjum Koedukacyjne, obecnie działa tutaj Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i schronisko młodzieżowe w okresie letnim. Po ostatnich remontach budynek odzyskał dawny blask i świetność, wcześniejsze prace przeprowadzono w 1985 r.

W otoczeniu dworu znajduje się park im. 750-lecia z poł. XIX w., o powierzchni ok. 2 ha. Nazwę parku nadano w 1981 r., kiedy Strzelno obchodziło 750-lecie nadania praw miejskich. W ramach czynu społecznego wybudowano w nim amfiteatr wraz z widownią. Bardzo często odbywały się tam różne koncerty, dożynki, majówki i zabawy taneczne, przeglądy dorobku artystycznego szkół i przedszkoli, oraz inne wydarzenia kulturalne. Niestety już w latach 90-tych ktoś go podpalił, później popadł w całkowitą ruinę, a dzisiaj pozostały po nim tylko fundamenty.

Sam park posiada przejrzysty układ przestrzenny, drzewostan zróżnicowany wiekowo i gatunkowo, wnętrze zdobią trzy stawy, w których pływają różne gatunki kaczek. Park ma swój niepowtarzalny urok, jest doskonałym miejscem na spacery i randki dzisiejszej młodzieży, ale można tam również spotkać zakochanych seniorów.

Polecam wieczorne i nocne spacery, wtedy panuje mroczny i tajemniczy klimat, z racji panujących tam ciemności i starych opowieści o zjawach i duchach wędrujących po zmroku. W najbliższym czasie park i całe otoczenie, a szczególnie tereny zielone mają być poddane rewitalizacji. W pierwszym etapie ma powstać projekt architektoniczny wykonany przez specjalistów od zagospodarowania przestrzeni zabytkowych parków, oraz ma nastąpić uporządkowanie drzewostanu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Na granicy wsi i miasta, doskonale widać od wschodniej części parku, pozostałości po dawnym budynku  gorzelni, która funkcjonowała jeszcze na początku lat 90-tych minionego wieku.  

DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak

Park pełen zjaw i duchów w Strzelnie - zdjęcie
+ 21 zdjęć

Park pełen zjaw i duchów w Strzelnie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3