Ostrów Lednicki - Wyspa WładcówOstrów Lednicki - Wyspa Władców

0 0 3678

Malowniczo położona wyspa na jeziorze Lednica. W średniowieczu jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów. Ruiny kompleksu pałacowego zbudowanego za czasów Mieszka I wraz z kaplicą na planie krzyża greckiego z pozostałościami basenów chrzcielnych. Prawdopodobnie miejsce chrztu Mieszka I. Ostrów Lednicki jest częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Na Ostrowie Lednickim mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I.

Na wyspie znajdują się jedne z najważniejszych pozostałości polskiej architektury wczesnośredniowiecznej. Są to relikty kamiennego pałacu, w którym Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III, wraz z przylegającą kaplicą na planie krzyża greckiego. To właśnie w jej ruinach dokonano sensacyjnego odkrycia basenów chrzcielnych, które przemawiają za Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku. Widoczne są także wyjątkowe w Europie Środkowej pozostałości drewnianych mostów, z których jeden miał niemalże pół kilometra długości. Na wyspie znajdują się również fundamenty kościoła grodowego z grobowcami, w których, jak się przypuszcza, spoczywał między innymi nieznany z imienia syn Bolesława Chrobrego.
Zniszczony po najazdach w latach 30. XI wieku gród nie odzyskał dawnego znaczenia. Około połowy tego stulecia stał się siedzibą kasztelana i zaczął funkcjonować tam cmentarz użytkowany do początków XIV wieku. Archeolodzy odkryli na jego terenie blisko dwa i pół tysiąca pochówków.

Wyspa Władców położona jest pośród malowniczych terenów Lednickiego Parku Krajobrazowego, dlatego wizyta na Ostrowie Lednickim to również doskonała okazja do obcowania z wielkopolską przyrodą. Istnieje możliwość zamawiania lekcji muzealnych lub spacerów tematycznych z edukatorem. Co roku na miejscu odbywają się imprezy plenerowe m.in. Noc Kupały i Dzień Dziecka, które łączą rozrywkę z edukacją. Ostrów Lednicki jest udostępniany zwiedzającym od połowy kwietnia do połowy października. W pobliżu znajduje się stylowa regionalna karczma, a wokół jeziora są rozlokowane liczne gospodarstwa agroturystyczne.

(ŹRÓDŁO: LEDNICAMUZEUM.PL)
Fot. K. Soberski

Ostrów Lednicki - Wyspa Władców

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2