Ośmioboczna kaplica LangegoOśmioboczna kaplica Langego

0 0 2374

Niecałe 4 km od Łagiewnik Kościelnych, kierując się na Kiszkowo, znajduje się Rybno Wielkie. W miejscowości, wymienianej już w 1383 r., znajduje się dwór z XIX wieku, obecnie będący w rękach prywatnych. Ale nas interesuje znajdująca się niedaleko dworu, nad strugą, piękna kaplica grobowa z około 1880 r.

Jest to budowla o klasycystycznych formach z pewnymi odwołaniami do neogotyku. Założona jest na rzucie ośmioboku i zwieńczona kopułą. Elewacja jest otynkowana, boniowana. Na gzymsie nad ośmioma narożnikami kaplicy usytuowane były dekoracyjne kamienne wazony oraz rzeźby alegorycznych postaci (obecność większość zdewastowana). Od wschodu znajduje się ostrołukowe wejście, ujęte profilowanym obramieniem i otoczony z obu stron dwoma kolumnami. Pośrodku tympanonu umieszczona jest marmurowa tablica z napisem w języku niemieckim: „Erbbegräbniss Familie Lange Selig sind die Todten Die in dem Herrn starben”. W tłumaczeniu brzmi: „Miejsce pochówku rodziny Lange. Błogosławieni umarli, którzy w Panu umierają”.

Tym samym dowiadujemy się, że jest to kaplica rodowa Lange. Budowniczym kaplicy był znany gnieźnieński drukarz i wydawca Jan Bernard Lange (1817-1881), będący przez prawie 50 lat właścicielem Rybna (od lat 30-tych XIX wieku).

Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, mocno zdewastowane, ale można jeszcze dostrzec pozostałości po marmurowej biało-czarnej posadzce.

Kaplica z Rybna Wielkiego stała się w pewnym okresie bardzo słynna ze względu na złoty krzyż, który wieńczył kopułę. Z opowiadań mieszkańców wynika, że każdy kto chciał ukraść ten krzyż, przypłacał to życiem, spadając z kopuły na ziemię.

Co najciekawsze, w kaplicy tej nigdy nikogo nie pochowano, dlatego często pojawiają się pytania, jakim celom ta kaplica tak naprawdę miała służyć. Jedna z wielu tajemnic tego miejsca...

Być może w niedalekiej przyszłości obiekt ten zostanie odrestaurowany. Każdemu, kto zawita do Rybna Wielkiego, polecam trochę się natrudzić i odszukać kaplicę, bo warto ją zobaczyć.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Ośmioboczna kaplica Langego

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3