Zastanawialiście się drodzy Czytelnicy dlaczego na naszym portalu prezentujemy parki? Otóż, parki to oazy zieleni wiosną i latem, natomiast jesienią to miejsca magiczne, w których zieleń zmienia się w najbogatszą paletę barw i kolorów. W miejscach tych odpoczniesz od miejskiego zgiełku i betonów, wśród kojącej zieleni drzew, śpiewu ptaków, barw kwiatów i liści. Dzisiaj polecamy Park Miejski w Mogilnie, który świetnie sprawdza się jako obszar rekreacyjny dla mieszkańców i turystów.
Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie – park otaczają cztery główne ulice: Wodna, Hallera, Kościuszki, oraz Moniuszki. Tuż obok ruchliwego centrum mamy oazę zieleni, ciszy i spokoju. Kolejnym estetycznym walorem letniego salonu Mogilna jest fakt, przez park przepływa rzeka Panna oraz leży w nim część Jeziora Mogileńskiego. Przez środek tego urokliwego miejsca biegnie Aleja Niepodległości, która jest deptakiem. Końcówka alejki nazywana jest plantami nad jeziorem, łączą ul. Kościuszki z Placem Wolności.
Park jest przede wszystkim popularnym miejscem spacerowym, zwłaszcza w sezonie letnim i jesiennym, a ławeczki umożliwiają przyjemny wypoczynek. Parkowe alejki są po gruntownej rewitalizacji, która miała miejsce parę lat temu, spora część jest wybrukowana. Powierzchnia terenów zielonych jest spora i oprócz typowego parkowego krajobrazu zobaczymy tam niewielkie cieki wodne, a także akweny zamieszkałe przez kaczki i łabędzie, które zawsze czekają na kawałek chleba od przechodniów.
Z parku odchodzą dwie promenady spacerowe po wschodniej (prowadzi na cmentarz) oraz zachodniej części jeziora, którą można dotrzeć do kościoła farnego i klasztoru. Na brzegach jeziora rozwinęła się roślinność bagienno-szuwarowa.
Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (głownie porastają drzewa liściaste, ale występują również iglaste – doskonale opisane na planszach informacyjnych), zobaczymy sporo gatunków krzewów rodzimych i rzadkich egzotycznych, nie brakuje też małej architektury parkowej. Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów, szczególnie wierzba płacząca o obwodzie ponad 400 centymetrów.
Główną atrakcją parku jest fontanna podświetlana wieczorem wielobarwnymi kolorami, która powstała z środków Unii Europejskiej. Fontanna zawiera elementy kojarzące się z herbem Mogilna. Dla przypomnienia (bo już o tym pisałem) herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy. Fontanna lubi być fotografowana, często jest umieszczona na pocztówkach i przy niej odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne i festyny rodzinne.
Ciekawym obiektem jest amfiteatr letni, który jest w stanie pomieścić około trzystu osób. Wybudowano go w 2011 r., poprzednia stara scena została niestety podpalona. W okresie letnim amfiteatr jest miejscem regularnych koncertów, występów tanecznych i kabaretowych, oraz innych lokalnych wydarzeń kulturalnych.
Jak przystało na park miejski, nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych dzieci, czyli placu zabaw zwanego jordankiem. W takich miejscach również upamiętnia się wybitne osoby, działające społecznie dla lokalnej społeczności, czy też popiersia muzyków, kompozytorów oraz znanych poetów i pisarzy. W Mogilnie na taki pomnik zasłużył Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu.
Park Miejski w Mogilnie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać o każdej porze roku. Szczególnie po zmroku park pokazuje romantyczne oblicze dla zakochanych dzięki stylowym latarniom, oświetlającym parkowe alejki.
DAMIAN RYBAK
Fot. D. Rybak
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!