Matka Boża z Siernik... w ostoi leśnejMatka Boża z Siernik... w ostoi leśnej

0 0 1885

„Najpiękniejsza Świątynia Boga nie ma ścian ani granic” - takimi słowami zarówno przybyłych pielgrzymów, jak również osoby, które całkiem przypadkowo odwiedziły Sierniki wita kamienny głaz na poboczu drogi. Miejsca tego nie znajdziemy na mapie czy w przewodnikach, ale warte jest odwiedzenia i duchowej rozmowy.

Zawitaliśmy ponownie na teren gminy Rogoźno w powiecie obornickim, tym razem do małej wioski otoczonej polami i lasami. To Sierniki, wieś leżąca około 10 km na południowy wschód od Rogoźna, w parafii Pruśce.

Pierwsze wzmianki pochodzą  już od XIV wieku. Ich  najwcześniejszymi właścicielami byli Sierniccy, którzy mieszkali tutaj do XVI wieku. W XVII wieku przekazy wymieniają Prusieckich, Sapińskich, Smoguleckich oraz Zakrzewskich. Potem majątek przechodził „z rąk do rąk” aż trafił we władanie Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej bardzo bogatej wdowie po Józefie, podkomorzym wschowskim. Ta postanowiła zbudować na tych terenach w stylu klasycystycznym okazały pałac według projektu Jana Christiana Kamsetzera.

Niestety dzisiaj dostęp do pałacu i całego obiektu jest zamknięty. Nawet wysoki mur uniemożliwia zobaczenie co kryję się w środku. Może kiedyś uda się przedstawić zarówno historię pałacu jak i sam obiekt. My jednak mamy tyle szczęścia, że miejsce do którego zmierzamy jest dostępne dla każdego i żadne mury nas nie ograniczą.

Rozmowa z Bogiem przy dębach

Gdy wjedziemy do Siernik i będziemy na przeciw głównej bramy pałacowej warto pojechać w lewo i po 300 metrach stanąć na poboczu tuż obok figury Matki Bożej. To w tym miejscu znajduje się kamień witający a dalej ścieżka prowadzi nas w głąb lasu, wijąc się w leśnej zieleni. Po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do małej polany w cieniu drzew.

Drewniane ławki, polowy ołtarz, klęcznik i wysoka kolumna z figurą oznajmia nam, że jesteśmy w kościele bez ścian. Dokładniej znajdujemy się na terenie parku, który należał do pałacu a figura, która jest głównym centrum tego miejsca pochodzi z roku 1912.

Pierwsze nabożeństwa pod odrestaurowaną figurą Matki Bożej były związane z organizowanymi w czerwcu wczasorekolekcjami dla osób niepełnosprawnych. Z każdym rokiem, na polanę do parku przybywa coraz więcej pielgrzymów, aby uczestniczyć w nabożeństwie i czerpać siłę duchową z tego niezwykłego miejsca.

Śmierć króla Przemysła II w Siernikach

Wieś ta oprócz duchownej ostoi  Matki Bożej oraz pałacu, na kartach historii zasłynęła z innego wydarzenia.

Nad ranem 8 lutego 1296 r., w zupełnych jeszcze ciemnościach, liczny oddział zamachowców zaatakował we śnie najbliższe otoczenie króla Przemysła II. Przemysł wprawdzie ocknął się i z grupą przybocznych rycerzy stawił opór napastnikom, lecz w końcu uległ w walce i padł na ziemię mnogimi okryty rany. Porwany i posadzony na konia, został wywieziony. Stan rannego jednak nie dawał nadziei na dowiezienie go na teren Brandenburgii, zatem król został dobity, ciało zaś porzucono w śniegu przy drodze w pobliżu miejscowości Sierniki, położonej 10 km na południowy wschód od Rogoźna.

SZYMON RAITH
Fot. Sz. Raith

Matka Boża z Siernik... w ostoi leśnej - zdjęcie
+ 8 zdjęć

Matka Boża z Siernik... w ostoi leśnej

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2