„Madonna Sykstyńska” z drewnianej świątyni w Niestronnie„Madonna Sykstyńska” z drewnianej świątyni w Niestronnie

0 0 1463

Wędrując po Pojezierzu Gnieźnieńskim, szczególnie gdy przemieszczamy się bocznymi drogami, z dala od dużych ośrodków miejskich, bardzo często możemy trafić na piękna, wiekowe, drewniane świątyni. I właśnie taki XVIII-wieczny drewniany kościół możemy zobaczyć w Niestronnie w gminie Mogilno.

Trochę historii

Niestronno to mała miejscowość w gminie Mogilno, zamieszkiwana przez około 300 osób. Ta cicha i spokojna wieś może poszczycić się pięknym kościołem pw. św. Michała Archanioła. Parafię we wsi Niestronno erygowano w 1335 r. Wieś była własnością rodu Nałęczów. Współczesny kościół został ufundowany w 1742 r. przez Kapitułę Gnieźnieńską w miejsce wcześniej spalonej świątyni.

Gruntownie odremontowany został w1868 r., a w kolejnych latach był wielokrotnie odnawiany. Ostatni duży remont odbył się w 1913 r., gdy przedłużono nawę kościoła ku zachodowi i zakupiono dla świątyni nowe organy.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Niestronnie jest świątynią drewnianą o konstrukcji zrębowej, orientowana. Prezbiterium jest zamknięte trójbocznie. Pierwotnie, szersza nawa zbliżona była do kwadratu, obecnie jest to plan wydłużonego prostokąta. Kościół nakryty został dachem siodłowym. Wnętrze kryje strop płaski, wydzielony profilowaną listwą. Nad wschodnią częścią dachu nawy znajduje się wieżyczka na sygnaturkę powstała w okresie późniejszym.

Zabytki

Główne zabytki świątyni to manierystyczny ołtarz główny pochodzący z około 1630 r. Pośrodku znajdują się dwa obrazy: kopia „Madonny Sykstyńskiej” według Rafaela z XIX wieku i kopia Guido Reniego przedstawiającą św. Michała Archanioła.

Do najstarszych zabytków kościoła należą: kamienna kropielnica, piękny późnogotycki krucyfiks z I połowy XVI wieku oraz dwa ołtarze boczne pochodzące z I połowy XVIII wieku.

Współcześnie z kościołem zbudowano bramę i dwukondygnacyjną dzwonnicę.

Mszę święte w trakcie których można zobaczyć wnętrze świątyni sprawowane są w niedzielę o godz. 10.00 i w dni powszednie: wtorek i czwartek o godz. 17.00 i 18,00 oraz w sobotę o godz. 18.00

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

„Madonna Sykstyńska” z drewnianej świątyni w Niestronnie - zdjęcie
+ 5 zdjęć

„Madonna Sykstyńska” z drewnianej świątyni w Niestronnie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3