Od kilku dni prezentujemy ludzi i miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, w związku ze 105. rocznicą tego wydarzenia. Dzisiaj zapraszamy do Kłecka, gdzie na miejscowym cmentarzu stoi pomnik „Poległym za Wolność i Ojczyznę w roku 1919” zbudowany ku pamięci tych, którzy zginęli w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Ale nas interesuje ul. Cmentarna, czyli droga prowadzącą do nekropolii, na której rosną lipy. Niby nic nadzwyczajnego. Nie każdy jednak wie, dlaczego tych lip jest dziewięć i na czyją cześć zostały posadzone. By ten fakt przypomnieć, w 2014 roku ustawiono tablicę z informacją dotyczącą tych lip. A ich historia jest niecodzienna.
W 2014 r. przy drodze prowadzącej na cmentarz w Kłecku ustawiona została tablica z informacją następującej treści: „Pomnik pamięci. Rząd drzew (Tilia Cordata) symbolizujących dziewięciu powstańców wielkopolskich spoczywających na miejscowym cmentarzu”.
Dziewięć lip upamiętnia dziewięciu powstańców z Kłecka, którzy są pochowani we wspólnej mogile w miejscu gdzie na kłeckiej nekropolii stoi pomnik „Poległym za Wolność i Ojczyznę w roku 1919”. W miejscu tym pochowano: Józefa Lubińskiego z Gorzuchowa, Szczepana Tamula z Parcewa, Jana Woźniaka ze Świniar, Wojciecha Pendzińskiego z Kłecka, Marcina Chudego z Pomarzan, Michała Banaszaka z Kamieńca, Juliana Kuśnierkiewicza z Kłecka, Franciszka Drzażdżyńskiego ze Świniar i Michała Olejniczaka z Kłecka.
Jak wynika z książki pt. „Kompanja Kłeckowska” autorstwa Edmunda Rogalskiego (był komendantem powstańców wielkopolskich w Kłecku, walczył na froncie północnym w bitwach pod Łabiszynem, Łopiennem, Nakłem, Szubinem, Rynarzewem; był jednym z pięciu oficerów w sztabie gnieźnieńskim, a za udział w walkach został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari), lipy te posadzono w 1929 roku.
- 9 lip pamiątkowych przy drodze wiodącej do cmentarza zasadzone z ramienia „Tow. Powstańców i Wojaków w Kłecku” w 1929 r. dla upamiętnienia 10-lecia niepodległości Polski i uczczenia poległych 9 bohaterów z Kompanji Kłeckowskiej – czytamy we wspomnianej książce.
Z kolei wspomniany pomnik na cmentarzu w Kłecku wybudowany został także staraniem „Tow. Powstańców i Wojaków w Kłecku” z inicjatywy ówczesnego prezesa Jana Lapisa.
- Zwiedzającym przypomnieć ma, że Kłeckowiacy swą chwałę powstańczą nieśli, het, daleko pod Wysokę, Mroczę, Nakło, Kcynię, nie lękając się ofiar – czytamy w cytowanej już książce „Kompnja Kłeckowska”.
Poświęcenie tego pomnika odbyło się 15 sierpnia 1925 roku.
Poprzez tę tablicę stojącą przy lipach, władze gminy Kłecko chciały przypomnieć mieszkańcom Kłecka, jak i gościom oraz turystom przyjeżdżającym do Kłecka, dlaczego jest dziewięć lip i co on mają oznaczać. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o naszym lokalnym dziedzictwie.
KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!