Kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi jest jedyny w swoim rodzaju. Dlaczego? Ponieważ wśród wszystkich kościołów znajdujących się na terenie powiatu żnińskiego tylko ten jest przykładem szkieletowej architektury sakralnej regionu.
Widzimy tu zatem dość charakterystyczny wizerunek otynkowanej na biało budowli, poprzecinanej ciemnymi belkami, ułożonymi w kratownicę i z ukośnymi zastrzałami. Taka konstrukcja niezwykle popularna jest z budownictwie alpejskim i w Europie Zachodniej. Jeśli chodzi o Polskę, taką architekturę często spotkać można w Sudetach i na Pomorzu Gdańskim i Zachodnim.
Jak się okazuje taki oto architektoniczny rodzynek podziwiać można także na Pałukach, a dokładnie we wsi Brzyskorzystew. Kościółek można szybko zlokalizować ponieważ znajduje się na wzgórzu w zachodniej części wsi.
Świątynie zbudowano w latach 1826 – 1828. Sama parafia jednak powstała już na przełomie XIII i XIV wieku. Kościół, który stał tu pierwotnie strawił pożar w 1826 roku.
Budowla jest orientowana, jednonawowa, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium, do którego od południa przylega murowana zakrystia z lat 30. XX wieku. Drewniana konstrukcja szkieletowa ma ceglane wypełnienie. Podmurówka wykonana jest z kamienia. Wyjątek stanowi elewacja zachodnia gdzie wieża i szczyt nawy są odeskowane. Charakterystycznym elementem świątyni jest kwadratowa wieża nakryta baniastym hełmem z latarnią, zakończona żelaznym krzyżem osadzonym na kuli.
Wnętrze świątyni przykrywa płaski strop i zawiera elementy baroku, klasycyzmu oraz neogotyku. Warto zobaczyć neobarokowy ołtarz główny z pocz. XIX wieku z obrazem patronki, czyli świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, ołtarz boczny w stylu gotyckim z obrazami Przemienienia Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia NMP. Na zewnątrz kościoła możemy przyjrzeć się dwóm dzwonom: św. Wojciech i św. Katarzyny. Obok kościoła stoją dwie kaplice grobowe i groby darczyńców. Od 2000 roku obiekt wpisany jest w rejestr zabytków województwa kujawsko – pomorskiego.
Warto także wiedzieć, że kościołem filialnym parafii jest kaplica pw. św. Izydora znajdująca się w Sobiejuchach.
JOANNA BEJMA
Fot. J. Bejma
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!