Nekielka to mała miejscowość leżąca w gminie Nekla w powiecie wrzesińskim. 22 października 1749 r. ówczesny właściciel dóbr nekielskich, czyli Franciszek Odrowąż Wilkoński, postanowił nadać przywilej lokalnym osadnikom z Niderlandów.
Kilka lat później, a dokładnie w 1754 r. w Nekielskich Olędrach powstał największy w okolicy, drewniany dom modlitwy. Powstanie tego budynku spowodowało, że mieszkańcy mogli odbywać praktyki religijne. A nie byli oni katolikami. Większość osadników olęderskich było pochodzenia luterańskiego. To jeden z czołowych nurtów religii protestanckiej. W porównaniu z religią katolicką występuje kilka różnic w wyznawaniu wiary. Luteranie odrzucają władzę papieża i dogmaty ustawione na soborach powszechnych. Z sakramentów uznają jedynie dwa: chrzest i komunię świętą podawaną pod postaciami chleba i wina.
Dom modlitwy nie dotrwał do czasów dzisiejszych, gdyż zastąpił go nieco bardziej współczesny budynek w stylu neogotyckim. Został on wybudowany w 1883 r., a rok później nastąpiła jego konsekracja. Obecnie wyróżnia go dość oryginalna wieża widoczna z odległości kilkudziesięciu metrów. Kościół przez kilkadziesiąt lat spełniał swoją właściwą funkcję. Następnie podczas drugiej wojny światowej stał się magazynem broni dla hitlerowców. Później został opuszczony i przez długie lata niszczał.
Od 1992 r. obiekt był odnawiany przez małżeństwo Annę i Andrzeja Kareńskich. W zabytkowych wnętrzach pięć lat później powstała sala koncertowa. Miejsce to służy też jako przestrzeń dla innych działań kulturalnych.
RADOSŁAW JAGIEŁA
Fot. R. Jagieła
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Atrakcja nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!