Zapomniana kopalnia soli w WapnieZapomniana kopalnia soli w Wapnie

0 0 8904

„Miasto na soli i gipsie” – tak mówi się o Wapnie leżącym na trasie między Janowcem Wielkopolskim a Kcynią. Wapno miasto które w pewnym momencie prawie że zniknęło z powierzchni ziemi… Wszystko za sprawą działającej tam Kopalni Soli im. Tadeusza Kościuszki w Wapnie. Ale po kolei.

W 1869 roku ówczesny właściciel Wapna i miejscowej kopalni soli Bolesław Moszczeński rozpoczął badania nad maksymalną głębokością zalegania złóż gipsu, zakładając otwór wiertniczy „Bolesław” w którym na głębokości 36 metrów natrafiono na 2-procentową solankę. Pogłębiony otwór „Bolesław” nazwano „Moszczenno”, a na głębokości 160 metrów natrafiono na sol kamienną. Oficjalnie kopalnię soli założono w 1911 roku.

W okresie II wojny światowej kopalnia była bardzo mocno eksploatowana przez Niemców. Po zakończeniu działań wojennych przeszła na własność państwa. Odbudowano wtedy kopalnię ze zniszczeń wojennych, a wydobycie soli systematycznie wzrastało.

Kopalnia soli, która nosiła imię Tadeusza Kościuszki przez wiele lat była największym zakładem przemysłowym na Pałukach i największym producentem soli kamiennej w Polsce.

Kres działalności kopalni nastąpił w 1977 roku, gdy - poprzez zalanie kopalni przez wodę - doszło do katastrofy górniczej. Wtedy też zapadło się kilkanaście budynków mieszkalnych i bloków w Wapnie. Do dzisiaj na niektórych budynkach można dostrzec skutki tej katastrofy…

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Zapomniana kopalnia soli w Wapnie

Mapa google
ReklamaA1